Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elon Musk sa zúčastnil online konferencie Národných akadémií vied a inžinierstva, počas ktorej sa podelil o množstvo informácií primárne ohľadom Starship, ale aj takých, ktoré sa týkajú samotného ľudstva ako takého, informuje Futurism.

Máme obmedzený čas

Musk začal svoj príhovor pomerne filozoficky a po úvodnom videu, ktoré FonTech podrobnejšie vysvetľoval len nedávno, prehovoril na tému ľudstva a jeho medziplanetárneho osudu. Podotkol, že časový úsek, v ktorom je expanzia do kozmu možná, môže byť pomerne krátky a je nutné, aby sme svoju šancu využili čo najrýchlejšie.

Po troške hĺbania prišli otázky od ostatných účastníkov, teda špičkových odborníkov z rôznych vedeckých a technických odborov. Vo väčšom Musk prehovoril o použití nerezovej ocele ako primárneho materiálu Starship, namiesto hliníka alebo pokročilých uhlíkových kompozitov – tie totiž mala Starship použiť vo svojej pôvodnej verzii.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, ktorá ma štartovať z Marsu práve v konfigurácii jediného stupňa. Zdroj: SpaceX / Flickr

SpaceX navyše začal aktívne na tomto materiály pracovať, predstavoval však množstvo problémov. Okrem zložitej stavbe a problémoch s dosahovaním potrebnej presnosti je tento materiál drahý, živica v ňom zase potenciálne horľavá v prítomnosti čistého kyslíka a v konečnom dôsledku vážila takáto raketa viac, pretože potrebovala oveľa hrubší tepelný štít.

Poletia už v januári

Majiteľ spoločnosti SpaceX potvrdil, že let je naplánovaný už na január budúceho roku. Meškanie je, samozrejme, možné, tak či onak však 2022 začne s poriadnym divadlom – alebo poriadnym rachotom. Ako totiž priznáva aj Musk, šanca na úplný úspech nie je veľmi vysoká, keďže ide o úplne prvý orbitálny pokus a prvý stupeň, ktorý má generovať viac než dvojnásobný ťah v porovnaní s najsilnejšou raketou v histórii, Saturn V, doteraz neletel.

Musk prirovnal Starship k starým zaoceánskym lodiam, ktoré sa začali zlepšovať až v dobe, keď nastal medzikontinentálny obchod. Je tak vysoko pravdepodobné, že aj medziplanetárne transportné zariadenia dostanú poriadne vylepšenia v momente, keď bude oveľa väčší dôvod k takémuto cestovaniu. Priemysel mimo Zeme totiž zatiaľ neexistuje, SpaceX však už pripravuje plánu na jeho vytvorenie.

Zároveň priznal, že fyziku na univerzite študoval za účelom odhalenia, aký je zmysel života. S humorom navyše poznamenal, že urobil chybu, keď ako násťročný začal čítať nemeckých filozofov. „Bolo ti dosť depresívne,“ dodal so smiechom.

Napokon ale začal čítať Douglasa Adamasa, ktorý stojí za známou knihou Stopárov sprievodca galaxiou. Uvedomil si, že „nie je nutné hľadať odpovede, ale správne otázky. Odpoveďou je vždy vesmír.“

SpaceX/Flickr

Poriadne nabitý program

Ďalej sme sa počas konferencie dozvedeli čosi, čomu je len ťažké uveriť. SpaceX chce počas budúceho roku vykonať približne tucet letov Starship, čo je dokonca viac, než pokusov o pristátie druhého stupňa počas posledných dvoch rokov. Limitujúci faktor je však výroba raketových motorov Raptor, ktorá postupne prechádza do hromadnej a to nie je ľahké, obzvlášť v prípade tak veľkých a komplexných strojov.

Od účastníkov nakoniec padla aj otázka týkajúca sa satelitnej megakonštelácie Starlink, ktorá narúša astronomické pozorovania. Musk však astronómov ubezpečil, že s astronomickou obcou a regulačnými úradmi spolupracujú a množstvo problémov už vyriešili. Ako sme sa navyše nedávno dozvedeli, vedci navrhujú nové vesmírne teleskopy, ktoré dokáže Starship vyniesť na orbitu a znížiť tak závislosť na pozemných observatóriách.

SSP21/SpaceX/Úprava redakcie

Ku koncu Musk dodal, že ľudia sú svojim spôsobom už dnes kyborgovia. Máme totiž pôvodný biologický systém vo forme nervového systému a zároveň počítače, ktoré dnes nosíme neustále so sebou vo forme smartfónov. Vo svojej podstate sme tak skutočne kyborgovia, i keď zatiaľ pomerne neefektívni a tak trochu predpotopní.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú