Televízne vysielanie na Slovensku si postupom času prešlo veľkými zmenami, no napriek rozšíreniu kvalitnejších televízorov s vysokým 4K rozlíšením nám operátori ponúkajú zväčša iba vysielanie v menšej kvalite. Mnohých divákov by totiž programy v takejto kvalite rozhodne potešili, no sú na to naši operátori pripravení? Niektorí už začali so 4K vysielaním experimentovať, no my sme zisťovali, aké sú ich plány do budúcnosti a aký je aktuálny stav v tomto smere na Slovensku.

Televízory a obrazovky so 4K rozlíšením sú na trhu už nejaký ten rok. Spočiatku išlo o jednu z prelomových technológií, ktoré priniesli na svet ešte kvalitnejší obraz, no postupom času sa zariadenia s takýmito panelmi udomácnili aj na Slovensku. Nájsť v obchodoch televízor či monitor so 4K rozlíšením nie je dnes už nič výnimočné a vďaka nižším cenám sú tieto produkty pre ľudí dostupnejšie ako pred niekoľkými rokmi.

So 4K vysielaním majú skúsenosti viaceré televízie a operátori

Napriek väčšej dostupnosti takýto zariadení si bežné televízne vysielanie môžeme stále vo väčšine prípadov vychutnať iba v HD rozlíšení, aj keď už operátori vyskúšali, aké je to vysielať v 4K. Ako informoval pred pár mesiacmi portál DSL.sk, Antik priniesol klientom vysielanie tenisového turnaja Roland Garros vo vysokom rozlíšení, ktorý mohli diváci s IPTV službou na optike sledovať na programe Eurosport 4K.

Stále však na Slovensku nie je pravidlom, aby bolo vysielanie v 4K bežné, hoci ho už divákom ponúkol počas Olympijských hier v roku 2016 aj Telekom a neskôr v takomto rozlíšení vysielala verejnoprávna televízia RTVS. Kvalita vysielania programov v televízii by však mala v budúcnosti stúpať a operátori môžu postupom času prejsť aj na technológie umožňujúce vysielanie v 4K. Pravdaže, pre sledovanie obsahu v takom rozlíšení je jednou zo základných podmienok pre koncového používateľa 4K televízor.

Ako to bude so 4K vysielaním na Slovensku v budúcnosti?

My sme však s našimi otázkami oslovili známych slovenských operátorov, ktorí nám prezradili o budúcnosti 4K vysielania viac informácií. Orange a Antik sa v čase písania článku k danej téme nevyjadrili. Jedným z ďalších priekopníkov v tomto smere chce byť Telekom, ktorý môže ponúknuť zákazníkom 4K vysielanie už v budúcom roku, čo vo vyjadrení pre FonTech.sk potvrdil aj Peter Kimijan, hovorca pre korporátne záležitosti spoločnosti Telekom.

S vysielaním 4K už máme skúsenosti, keďže Slovak Telekom už počas olympijských hier v Riu de Janeiro ponúkol svojim zákazníkom aplikáciu 4K Telekom, kde boli všetky kľúčové športové momenty olympiády v 4k rozlíšení. Bola to ochutnávka pre TV fajnšmekrov.

Momentálne pracujeme na systémovom riešení a v budúcom roku by sme mali byť v prípade záujmu pripravení ponúknuť ucelenú ponuku. Obsahu v tomto formáte je pomerne dosť, viaceré prenosy z prestížnych futbalových súťaží sa produkujú v 4K, ich cena je však pre slovenský trh zatiaľ de facto nedostupná, a to aj vrátane ceny satelitnej 4K distribúcie. Momentálne vyhodnocujeme schopnosť trhu akceptovať extra platený 4k balíček.

Je možné predpokladať, že situácia so 4K bude veľmi podobná situácii s nástupom HD – operátori najskôr vytvárali extra spoplatnené HD balíčky a po 4-5 rokoch sa z HD stal už štandard. Podobný vývoj sa dá očakávať aj so 4K, možno tá doba „štandardizácie“ bude kratšia ako pri HD. Všetko záleží od toho, kedy trh „dozrie“ a bude dostatočne robustný záujem o 4K balíček,“ informoval FonTech.sk Peter Kimijan.

Dostupnosť 4K obsahu však závisí aj od samotných tvorcov obsahu v takomto vysokom rozlíšení, ktorého je stále málo. Väčšina filmov a seriálov je stále vysielaná v HD rozlíšení. Svoje vyjadrenie k tejto téme nám poslal aj Matúš Benčík, hovorca spoločnosti DanubiaTel, pod ktorú spadá aj SWAN.

Nenechaj si ujsť
Netflix, HBO GO či Disney+. Takto zareagovali naši operátori na zaradenie služieb do svojej ponuky

„Vysielanie v 4K rozlíšení si stále len hľadá svoju cestu na obrazovky Slovákov. Najväčším problémom, ktorý brzdí väčšie rozšírenie tejto technológie je slabá dostupnosť 4K zariadení, napríklad televízorov, ale hlavne obsahu, čiže vysielania v 4K kvalite. 

V SWANe sme na vysielanie vo vysokom rozlíšení pripravení – už od začiatku roku máme v ponuke set top boxy pripravené na štandard 4K. Loptička je teraz na strane tvorcov a vysielateľov televízneho obsahu,“ informoval FonTech.sk Matúš Benčík.

Rovnako tak aj Skylink ponúka na Slovensku množstvo rôznych programov, avšak iba v HD kvalite, a to aj v najvyššom balíku, ktorý obsahuje až 123 programov, z ktorých je 50 vysielaných v HD. Operátor už ale zaradil do ponuky aj 2 programy v 4K a očakáva, že sa ich počet bude v budúcnosti zvyšovať, hoci len pomaly. Mnoho však závisí práve od vysielateľov.

„V prípade 4K záleží na vysielateľoch, či a kedy na tento formát vysielania prejdú. Z pohľadu nákladov je to dosť náročné . Spomeňte si na ambiciózne predpovede ohľadne 3D pred pár rokmi. A kde je 3D vysielanie dnes? Myslím si však, že na rozdiel od 3D má 4K veľkú šancu na rozvoj. Len teraz v auguste Skylink zaradil do ponuky na Slovensku už druhý kanál v 4K. Po Insight UHD je to Love Nature 4K. Takže vidíme tu napredovanie, aj keď zatiaľ pomerne opatrné.

Na druhej strane, aj technické vybavenie domácností významne pokročilo za posledné 2-3 roky smerom ku 4K. Je iba otázkou času, ako rýchlo bude 4K postupovať, a to hlavne na malých a menej rozvinutých televíznych trhoch, kde sa diváci domnievajú, že televízia má byť zadarmo.

Tam sa vysielateľom iba ťažko hľadajú zdroje na financovanie tak ambicióznych projektov, ako je 4K. Jednou z prekážok tak môže byť aj pirátske obchodovanie s televíznym signálom, ktoré je, bohužiaľ, na Slovensku veľmi rozšírené. A oberá vysielateľov a podstatnú časť finančných zdrojov,“ informoval FonTech.sk Jaromír Glisník, člen predstavenstva spoločnosti M7 Group.

Viaceré informácie teda naznačujú, že v najbližších rokoch sa môže Slovensko konečne dočkať prechodu od aktuálneho vysielania v HD na 4K vysielanie, ktoré ponúkne obsah vo výrazne vyššej kvalite. Tomuto kroku však stoja v ceste ešte viaceré technické, ale aj finančné prekážky.

Tie majú priamy vplyv na rozšírenie vysokokvalitného vysielania do slovenských domácností. V Nemecku sa podľa odhadov verejnoprávnej televízie ZDF má spustiť vysielanie v 4K s podporou HDR aj cez satelit a kábel v roku 2022. Ostáva však otázne, kedy sa nástupu takejto kvality vysielania dočkáme vo veľkom aj u nás.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú