I keď sa ľudstvo aktuálne upriamuje predovšetkým na návrat na povrch Mesiaca a jeho následnú kolonizáciu, množstvo expertov sa aj naďalej zaoberá problematikou oveľa ambicióznejšieho projektu, ktorým je kolonizácia Marsu. Nová štúdia prináša ale tejto problematike prináša skvelé správy, ktoré môžu celý proces zásadne uľahčiť, informuje Interesting Engineering.

Kľúčom sú kompromisy

Podľa novej štúdie má postačiť na založenie kolónie na Marse len 22 ľudí, čo je oveľa lepší a potešujúcejší odhad, než pôvodných 110 ľudí. Každý jeden človek totiž v takomto prípade predstavuje nielen obrovskú výzvu z hľadiska jeho hľadania a výcviku, ale aj starostlivosti oň a poriadnej komplikácie logistiky z hľadiska zásob, výstroje a priestorov.

Na riešenie problému vedci použili špecializovaný počítačový model určený na analýzu interakcií medzi osobami, objektami, miestami a časom. Keď do rovnice započítali poznatky z expedícií, v rámci ktorých ľudia strávili v odľahlých oblastiach a v stresových situáciách dlhšiu dobu, prišli na to, že tento proces nemusí byť ani zďaleka tak komplikovaný, ako si doteraz mysleli.

Midjourney

V rámci výskumu tím vedcov zároveň zistil, že má oveľa vyššiu na prežitie človek s prívetivou povahou, ktorý je schopný dosiahnuť kompromisu. Na druhej strane najhoršie sú na tom neurotické povahy, ktoré majú najvyššiu šancu na úmrtie počas kolonizácie Marsu.

Zvládneme to bez ľudí?

Alternatívou k ľudským posádkam za účelom kolonizácie Marsu ostávajú pokročilé roboty a umelá inteligencia, ktorá z nich môže spraviť oveľa lacnejších dobyvateľov červenej planéty. Umelá inteligencia robí v poslednej dobe obrovské pokroky, vďaka ktorým môžu pokročilé roboty nahradiť, aspoň do istej miery, ľudských astronautov.

Postačí jedna raketa?

Viac ako 100 astronautov bola obrovská výzva, na ktorú by sa musel spojiť celý svet. 22 ľudí sa však môže vojsť aj do jedinej rakety Starship, ktorú vyvíja americká spoločnosť SpaceX. Tá má zvládať niesť až 100 a viac osôb naraz, nie však na dlhšie misie. Zatiaľ nie je známe, akú veľkú posádku zvládne Starship bezpečne transportovať po dobu niekoľkých mesiacov.

V simuláciách boli použité skupiny ľudí s počtom od 10 do 170 jedincov, pričom 22 bolo minimum na zostavenie kolónie. V praxi je možné predpokladať, že bude z bezpečnostných dôvodov poslaných na založenie takejto kolónie o niečo viac astronautov, ktorí sa naveky zapíšu do histórie ľudstva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú