Vesmírna agentúra NASA má za sebou dôležitý test úplne prvého raketového motoru, ktorého úlohou bude poháňanie rakety štartujúcej z povrchu Marsu. Ak sa NASA tento kúsok podarí, dosiahne bezprecedentné prvenstvo. Ako informuje Interesting Engineering, táto raketa bude mať nesmierne dôležitú misiu, kľúčovú pre celé ľudstvo.

Prvé vzorky

Hlavným cieľom celej pripravovanej misie je preprava vzoriek z Marsu na Zem, čo sa doteraz ľudstvu nepodarilo. Pristátie na Marse je totiž nesmierne komplikované a doteraz neprichádzalo do úvahy, aby sa sonda pokúsila Mars opustiť a vrátiť sa na Zem. Kombinácia pomerne nízkej gravitačnej sily na Marse a technologických pokrokov však môže tento proces zjednodušiť.

Zariadenie zodpovedné za opustenie Marsu nesie názov Mars Ascent Vehicle (MAV) a použije raketové motory na pevné palivo, ktorého výhodou je pomerne vysoká trvanlivosť. Tímy zodpovedné za túto techniku vykonali testy motorov prvého aj druhého stupňa a skončili úspechom, čo je skvelou správou pre misiu, ktorá má odštartovať už v roku 2028.

MAV strávi na povrchu Marsu približne rok, keďže musí pozbierať vzorky zanechané roverom Perseverance, píše NASA. Aj preto je nutné použiť pevné palivo – klasické raketové motory totiž potrebujú kvapalný kyslík a činidlo, či už v podobe rafinovaného leteckého paliva, metánu alebo vodíka. Tieto látky by muselo zariadenie chladiť po dobu celého roka, čo je, vzhľadom na obmedzené rozmery a rozpočet, prakticky nemožné.

Dva stupne a nízka hmotnosť

MAV použije dva stupne a aj navonok bude pripomínať raketu, avšak napriek dvom motorom, palivu a ďalším zariadeniam na palube bude dosahovať hmotnosť len približne 450 kg, pričom na obežnú dráhu Marsu dopraví náklad s hmotnosťou len 500 g.

Prvý stupeň MAV naštartuje po dobu 75 sekúnd, druhý stupeň ďalších 20 sekúnd.

SpaceX to nestíha

Americká spoločnosť SpaceX chcela pôvodne s raketou Starship pristáť na Mesiaci ešte v roku 2022 a mala byť zároveň prvou, ktorá z Marsu aj odštartuje. Firma medzitým vytriezvela zrejme po tom, čo si Musk uvedomil, aký náročný vývoj tejto rakety vlastne bude.

Ako dlho bude jej vývoj ešte trvať presne známe nie je, avšak NASA už uvažuje nad zmenami misie Artemis 3, v ktorej mala dopraviť astronautov na povrch Mesiaca práve Starship. Zdá sa totiž, že raketa do roku 2025 nebude na čosi také pripravená. NASA má preto šancu odštartovať z Marsu ako prvá a zatiaľ v tomto smere nemá konkurenciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú