Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Muskova spoločnosť SpaceX včera vo večerných hodinách nášho času vykonala posledný dôležitý test pred historickým orbitálnym letom rakety Starship, ktorá má zmeniť celý vesmírny priemysel a dostať ľudí na Mars.

V rámci testu mal prvý stupeň tejto rakety, známy ako Super Heavy, naštartovať všetkých 33 svojich motorov – aj keď sa to nepodarilo, sila prekonala lunárnu raketu SLS.

Chýbali len dva motory

Starship čaká na svoj orbitálny debut už dlhšiu dobu a v jej ceste stoja najmä technologické prekážky, keďže stále nie je pripravená a potrebovala vykonať testy, ktoré zaručia čo najvyššiu pravdepodobnosť úspechu.

S úspešným návratom oboch stupňov na Zem sa síce veľmi nepočíta, avšak je nesmierne dôležité, aby sa im podarilo dosiahnuť aspoň potrebnú rýchlosť a trajektóriu.

Jednalo sa o vôbec prvý pokus o naštartovanie všetkých 33 motorov Raptor 2 prvého stupňa Super Heavy, avšak dokonalým nebol. Ako prostredníctvom Twitteru dodal Elon Musk, jeden motor vypli technici tesne pred štartom a jeden sa vypol sám, takže kompletným testom prešlo „len“ 31 týchto motorov. To je však dosť na to, aby bol prekonaný sovietsky rekord neúspešnej rakety N1, ktorá mala 30 motorov prvého stupňa.

Podľa toho, pri akom výkone boli tieto motory naštartované, je vysoko pravdepodobné, že došlo aj k prekonaniu ťahu lunárnej rakety SLS, ktorá je podľa NASA najvýkonnejšou na svete a má dostať ľudí na Mesiac – bez Starship to ale nezvládne.

Potrebuje stovky letov

Okrem veľkého množstva nákladu má Starship, vďaka veľkosti, nosiť do vesmíru aj ľudí a to v oveľa väčšom množstve, než akákoľvek iná raketa dodnes. Na to však potrebuje mať nalietané množstvo bezchybných letov. Podobne ako Raketoplán, ani Starship totiž nemá záchranný systém, ktorý posádku dostal do bezpečia v prípade, že raketa zlyhá.

Musk zmenil názor

Po tomto teste prišlo aj priznanie sa Muska, že bol v súvislosti s pristátím na Marse príliš optimistický. Pôvodne predpovedal, že sa spoločnosti podarí pristáť na Marse s nákladnými raketami ešte v roku 2022 a s ľuďmi v roku 2024. Aj keď tomuto snu mnohí uverili, dnes je jasné, ako naivný v skutočnosti bol a čo všetko vývoj tak komplikovanej rakety obnáša.

Musk tentoraz povedal, že je možné dostať ľudí na Mars o 5 rokov, veľmi pravdepodobne však o 10 rokov. Nie všetci však zdieľajú tento optimizmus, aj keď by čosi také mnohí z nás skutočne privítali.

Podľa niektorých totiž nie je vylúčené, že NASA pristane na Mesiaci až niekedy v 30-tych rokoch tohto storočia. Pôvodne plánovala rok 2024, čo je samozrejme nemožné.

Ak chce teda SpaceX pristáť na Marse v dobe, ktorú tentoraz stanovil Musk, bude musieť poraziť a predbehnúť NASA aj v ceste na Mesiac. To síce nie je úplne vylúčené, avšak pre takúto cestu je nutné veľké množstvo komplikovaného vybavenia, ako sú skafandre, systémy podpory života, špičkové zdravotné zariadenia a napokon aj infraštruktúra, ktorá bude potrebná na samotnom Marse.

SpaceX/Youtube screenshot/Úprava redakcie

SpaceX síce niektoré z týchto položiek vyvíja, ako napríklad skafandre, avšak bez pomoci to nezvládne. Nie je vylúčené, že ak firma preukáže spoľahlivosť a schopnosti Starship, začne s ňou NASA v tomto smere spolupracovať oveľa užšie a pomôže jej dostať sa aj na Mars.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú