Plán Elona Muska na kolonizáciu planéty Mars je zrejme príliš utopistický. Podľa NASA sú jeho vízie nereálne a v skutočnosti by nemohli so súčasnými technológiami fungovať. Červená planéta vraj nebude nikdy obývateľná a ostatné tvrdenia sú len Sci-Fi.

Súčasný plán Elona Muska, ako spraviť planétu Mars obývateľnou, je využiť termonukleárne bomby na to, aby sa vytvorila atmosféra podobná tej našej. To však podľa mnohých odborníkov z NASA nebude možné. Jednoducho to nebude stačiť.

Náročný proces, na ktorý dnes ešte nemáme prostriedky

Analýza povrchových vlastností Marsu naznačuje, že planéta bola kedysi teplejšia a vlhšia. To dáva nádej, že by tam mohol existovať život a prípadne by sa dala vytvoriť atmosféra, aká tam bola kedysi. To bol zámer Elona Muska, ktorý chcel vytvoriť na Marse prijateľné podmienky na to, aby tam mohol vzniknúť život. Základnou myšlienkou je uvoľniť z planéty dostatok oxidu uhličitého, ktorý by zahustil atmosféru a planéta by sa tak dostatočne ohriala na to, aby sa voda udržala v tekutom stave. V podstate je nutné vytvoriť skleníkový efekt.

Zobraziť celú galériu (0)
NASA-Ložiská vody na Marse, uväznené pod povrchom

Oxid uhličitý a vodná para sú pravdepodobne jediné plyny, ktoré sa nachádzajú na Marse v dostatočnom množstve, aby bol vytvorený efektný skleníkový efekt. No podľa Brucea Jakosky z Coloradskej Univerzity to nebude stačiť. S použitím nukleárnych bômb by bol atmosferický tlak na Marse menší ako jedno percento toho zemského. A to je jednoducho veľmi málo. Dokonca aj v tom prípade, žeby sa podarilo roztopiť ľadovce na póloch, uvoľnilo by se len toľko CO2, aby zvýšili tlak na 1,2 percenta Zeme.

Nenechaj si ujsť!
Vzrušujúci objav: Vedci našli na Marse jazero s tečúcou vodou

Okrem toho, väčšina oxidu uhličitého je ťažko prístupná a bolo by veľmi ťažké ho uvoľniť. Súčasná technológia je totiž nedostatočná. Ak by sa to aj podarilo a náročným procesom by sa z prachu planéty dokázalo extrahovať CO2, stále by atmosferický tlak stúpol na zhruba 5 percent. No napriek tomu tvrdiť že je to nemožné, je pri Elonovi Muskovi hlúposť. Už viackrát totiž dokázal, že mu je tento pojem cudzí a ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom