Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dlhé bádanie po vode v tekutom stave na Marse je na konci. Vedci teraz pomocou špeciálnej sondy na obežnej dráhe červenej planéty, našli presvedčivý dôkaz o existencii jazera s tečúcou vodou. O prelomovom objave informuje portál BBC.

Jazero objavili na južnom póle Marsu pod hrubou vrstvou ľadu. Ide pritom o vôbec prvý presvedčivý dôkaz prítomnosti vody v tekutom stave na planéte, keďže sme ju doteraz mohli pozorovať len v ľadovcoch na póloch Marsu. Výskum viedol profesor Roberto Orosei z talianskeho Národného inštitútu pre astrofyziku. Jeho tím pre nájdenie vody využil špeciálny radar Marsis, ktorý sa nachádza na palube sondy Mars Express, Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Zobraziť celú galériu (2)
USGS Astrogeology Science Center, Arizona State Un

Skúmali odrazený signál

Vedci pomocou Marsis vysielali na planétu žiarenie z obežnej dráhy a skúmali odraz signálu od povrchu pod vrstvou ľadu. Práve pod južnou polárnou čiapkou našli jasné znaky prítomnosti tečúcej vody. Dokázateľne pritom nejde len o roztopený ľad, ale o územie s trvalou prítomnosťou vody v tekutom stave. Vedci to vedia aj na základe výskumu ľadovcov na Zemi.

„Ide skutočne o jazero a nie len nejakú roztopenú vodu, ktorá by vypĺňala priestor medzi skalou a ľadom, ako sa to deje v niektorých ľadovcoch na Zemi,“ dodal profesor Orosei.

Na základe analýzy odrazeného signálu výskumníci predpokladajú, že jazero má dĺžku 20 kilometrov, je minimálne meter hlboké a vrstva ľadu nad ním má približne 1,5 kilometra.

Nájdenie života to (zatiaľ) neznamená

Pri hodnotení, či by objavená voda mohla byť vhodná aj pre vznik života na Marse, sú vedci veľmi opatrní. Dôvodom sú totiž extrémne podmienky, ktoré tam panujú. Podľa výskumníkov by teplota vody na určitých miestach mohla mať rozpätie -10 až -30 stupňov Celzia. Aby teda mohla voda v tekutom stave existovať, je v nej zrejme rozpustených veľa solí. Navyše hlboko pod ľadom bude panovať aj vysoký tlak.

To všetko nie sú veľmi pohostinné podmienky pre vznik živých organizmov. Súčasný objav však dozaista spustí ďalšie výskumy, ktoré sa zamerajú na nájdené jazero a zároveň vytvára priestor aj pre hľadanie podobných miest na ostatnom území Marsu. A keď to technológia dovolí, možno by sme na Mars mohli vyslať misiu s cieľom prevŕtať sa cez vrstvu ľadu a priamo preskúmať tečúcu vodu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú