Kórejské automobilky zadelili vytasili v segmente elektromobility naozaj silné zbrane. Kia EV6 žne na našom európskom trhu obrovský úspech, záujem o tento revolučný elektromobil prejavilo vyše 33 000 ľudí, čo je o 300 % viac, než samotná automobilka očakávala, píše InsideEVs.

Do počtu 33 000 záujemcov je započítaných aj viac ako 7300 spotrebiteľov, ktorí si už novú Kiu EV6 rezervovali. Juhokórejský výrobca očakával, že v tomto roku dodá do Európy 10 000 kusov nového elektromobilu postavenom na koncernovej platforme E-GMP.

KIA

S globálneho hľadiska vyzerajú čísla taktiež veľmi dobre, EV6 si na domácom trhu hneď v prvý deň po predstavení rezervovalo viac ako 21 000 ľudí. V Británii bolo ku začiatku tohto mesiaca vytvorených 1250 rezervácií.

NEPREHLIADNI
Prvý čistokrvný elektromobil KIA pozná ceny na Slovensku. Nové EV6 si už môžeme predobjednať

Rezervácie sú však jedna vec, vytvorenie reálnej objednávky vec druhá. V Európe je už ale spustený aj konfigurátor, výnimkou nie je ani náš trh, kde sú ceny novej Kii EV6 nastavené pomerne odvážne.

Dva modely dostupné na predobjednávku aj u nás

KIA EV6 pred pár dňami spoznala slovenské ceny a na úvod je dostupná v dvoch verziách, a to EV6+ a EV GT-line. Oba modely, ktoré si už môžu zákazníci na Slovensku predobjednať, disponujú väčšou 77,4 kWh batériou, kvôli čomu je aj cena aktuálne najlacnejšej dostupnej verzie u nás o niečo vyššia, než v porovnaní s koncernovým bratrancom Hyundai Ioniq 5.

KIA

Oba modely, teda EV6+ a aj EV GT-line, sú dostupné s pohonom zadnej nápravy (RWD) alebo všetkých štyroch kolies (AWD), od čoho sa samozrejme odvíja aj ich cena.

Ceny KIA EV6 na Slovensku:

  • EV6+ RWD, výkon 168 kW (229 k), dojazd 510 km WLTP – cena 52 290 €
  • EV6+ AWD, výkon 239 kW (325 k), dojazd 490 km WLTP – cena 56 290 €
  • EV6 GT-line RWD, výkon 168 kW (229 k), dojazd 510 km WLTP – cena 57 590 €
  • EV6 GT-line AWD, výkon 239 kW (325 k), dojazd 490 km WLTP – cena 61 590 €

Verzia GT-line prináša o niečo športovejší vzhľad a bohatšiu výbavu v porovnaní s verziou EV6+. Neskôr bude samozrejme dostupná aj úplne najzákladnejšia verzia EV6 s 58 kWh batériou, ktorá by mala byť podstatne lacnejšia. Výroba prvých kusov započne už v júli tohto roka a prvé dodávky sa očakávajú v septembri.

Technológiami nabité auto

V rýchlosti si zhrňme, čo nám EV6 ponúka. Platforma v súčasnosti poskytuje technológie, ktoré umožnia auto nabíjať s vysokým výkonom až 350 kW a 100 km dojazdu tak EV6 získa už za 5 minút, pričom nabitie na 80 % trvá 18 minút. S plnou batériou zvládne EV6 prejsť na jedno nabitie viac ako 500 km, čo podľa prezentácie predstavuje napríklad cestu z Paríža do Amsterdamu.

Vďaka kombinácii vysokého dojazdu a rýchleho nabíjania budúcemu majiteľovi EV6 odpadá starosť z toho, koľko a kde bude musieť svoj elektromobil nabíjať. EV6 môže poslúžiť aj ako núdzový zdroj energie pre domácnosť či „obrovská batéria“ napríklad pri kempovaní.

KIA

Dominantou interiéru je obrovský zakrivený panoramatický displej, no tu to s displejmi nekončí. Ďalší displej sa nachádza pod výduchmi a slúži na ovládanie klimatizácie či iných prvkov vozidla. Tento displej je „programovateľný“ a jednotlivé softvérové tlačidlá sa na ňom menia podľa toho, čo práve používateľ potrebuje.

Nechýba head-up displej s podporou rozšírenej reality, priamo na cestu sa tak vodičovi budú premietať šípky z navigácie alebo sa pomocou neho môžu zvýrazňovať rôzne objekty na ceste.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom