Celosvetovú premiéru si odkrútil nový elektrický crossover Hyundai Ioniq 5, ktorý prichádza v dvoch výkonnostných verziách a dvoch veľkostiach batérií. Novinka sa vymyká doposiaľ zaužívaným štandardom, a to nielen po dizajnovej, ale aj po funkčnej stránke. Teraz poznáme aj slovenské ceny.

Konfigurátor je už spustený

Elektrická novinka z dielne Hyundai sa už na Slovenskú dá nakonfigurovať a prichádza hneď v niekoľkých stupňoch výbavy. Na našom trhu ide do predaja Ioniq 5 s oboma veľkosťami batérií, zákazník tak má na výber medzi 58 kWh, respektíve 72,6 kWh batériou.

Menšia 58 kWh batéria dostala elektrický pohon s výkonom 125 kW (170 koní), verzia so 72,8 kWh batériou disponuje elektromotorom o výkone 160 kW (217 koní). Hyundai v tlačovej správe uvádza, že neskôr sa aj na náš trh dostane verzia s pohonom všetkých štyroch kolies a s výkonom 225 kW (305 koní), ktorá bude začínať na sume 50 590 €.

Loading...

Loading…

Spočiatku sú k dispozícii tri stupne výbavy, Family, Style a Premium. Ioniq 5 vo výbave Family s 58 kWh batériou a nižším výkonom u nás začína na sume 41 390 €. Niektoré prvky voliteľnej výbavy sú však k dispozícii len pri vyšších verziách.

Také Full LED predné aj zadné svetlá si môže zákazník dokúpiť len pri verzii Premium, ktorej cena u nás začína na 50 790 €. V najvyššej verzii je tiež možnosť priplatiť si za strechu s fotovoltaickými článkami v hodnote 1 500 €.

Prvý elektromobil postavený na novej koncernovej platforme E-GMP

Kórejská novinka postavená na platforme E-GMP určenej výhradne pre elektromobily prichádza s naozaj čistým interiérovým, ale aj exteriérovým dizajnom, ktorý výrazným spôsobom vychádza z konceptuálneho vozidla Hyundai 45. Dominujú teda ostré a hranaté tvary, ako obdĺžnikové predné a zadné „pixelové“ svetlá, no pozoruhodné sú aj dizajnové aerodynamické 20″ disky kolies.

Segmentovo sa Ioniq 5 radí medzi VW ID.4 či Škodu Enyaq, ktorým bude zároveň aj priamo konkurovať. V interiéri však ponúka Ioniq 5 neporovnateľne viac priestoru. Celý interiér je „otvorený“ a absentuje tu stredový tunel, vďaka čomu vpredu vzniká oveľa viac priestoru pre nohy a kolená. Nachádza sa tu iba „konzola“ s držiakmi na poháre a nejakým tým úložným priestorom, ktorá ale nie je fixne upevnená, dá sa teda s ňou pohybovať dopredu a dozadu až v rozmedzí 14 cm.

Dominantou interiéru je dvojica 12″ displejov, ktoré sa náramne podobajú na rozloženie známe z Mercedesu. Displej pre vodiča, ako aj multimediálny displej, sú osadené v jednom celistvom paneli. Sedadlá sú plne elektricky nastaviteľné a profil chrbtovej časti je o 30 % užší, než v iných vozidlách značky Hyundai. Vďaka tomu vznikne viac priestoru aj pre pasažierov na zadných sedadlách, píše Carwow.

Dve výkonnostné verzie a dve možnosti batérie

Budúci majiteľ si bude môcť vybrať z dvojice batérií a tiež z dvoch výkonnostných verzií. K dispozícii bude batéria s kapacitou 58 KWh a väčšia, až 72,6 kWh batéria. Lepšie vybavený model by mal dosiahnuť dojazd na jedno nabitie na úrovni 470 až 480 km podľa cyklu WLTP.

Hyundai

Čo sa týka výkonnostných možností, k dispozícii bude zadnokolka s jediným elektromotorom s výkonom 160 kW (215 koní) a krútiacim momentom 350 Nm, z 0 na 100 km/h zrýchli za 8,5 sekundy. Druhou možnosťou je pohon všetkých štyroch kolies, pri menšej batérii bude mať systém výkon 173 kW (231 koní), pri väčšej batérii to bude až 225 kW (301 koní) s krútiacim momentom 605 Nm. Najvýkonnejšia verzia zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy.

Podpora najrýchlejšieho dostupného nabíjania

Konečne sa ale dostávame k najsilnejšej stránke, ktorou je nabíjanie, respektíve 800 V elektrická sústava nového Ioniq 5. Vďaka nej sa môže vozidlo nabíjať maximálnym výkonom až 350 kW, z 10 na 80 % by mu to malo trvať iba 18 minút. Za 5 minút na takejto rýchlej nabíjačke by si mal do batérie dostať energiu na ďalších 100 km dojazdu. Ioniq 5 je samozrejme možné nabíjať aj na bežnejších 400 V nabíjačkách.

S rovnako výkonným nabíjaním zatiaľ na trhu nemáme žiaden elektromobil, s výnimkou Lucid Air, ktorý by mal prísť do Európy už budúci rok. Ten ale fičí na 900 V sústave, ktorá však tiež podporuje 350 kW nabíjanie.

Poteší aj možnosť nabíjania domácej techniky (notebooky, tablety, smartfóny..) cez klasickú zásuvku, ktorá sa vo vozidle nachádza. Tento systém dokáže poskytnúť výkon 3,6 kW. Nechýba ani celý rad asistentov, ako detekcia chodcov, automatické parkovanie či pokročilý asistent pri jazde na diaľnici.

Hyundai

Produkcia začne ešte v prvej polovici tohto roka, do predaja pôjde Ioniq 5 niekedy v lete a dostupný bude samozrejme aj u nás na Slovensku. Presné ceny ešte nepoznáme, no pohybovať by sme sa mali niekde na hranici okolo 45 000 € za základný model.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom