Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Známy internetový prehliadač Brave, zameraný primárne na ochranu súkromia používateľa, má na krku ďalšiu nepríjemnú kauzu. Ako totiž upozorňuje portál The Verge, bez súhlasu používateľa tento prehliadač inštaloval softvér VPN, pričom tento softvér ani len nefungoval a zbytočne vyčkával v zariadení – túto službu totiž prevádzkuje samotná spoločnosť Brave Software a je spoplatnená.

Problém bude riešiť

Podľa dostupných informácií dochádzalo k neschválenému inštalovaniu softvéru spolu s prehliadačom Brave už od roku 2022. Tento softvér Firewall + VPN je však prémiovou službou, ktorú používateľ ani len nedostal, kým si za ňu nezaplatil. Našťastie nie je známe, že by softvér predstavoval bezpečnostné riziko a práve naopak, po zaplatení funguje tak, ako má.

Používatelia tohto prehliadača si môžu svoje zariadenia skontrolovať, pričom v správcovi úloh sú ich procesy označené ako Brave VPN a Brave Wireguard. V budúcnosti majú byť tieto softvéry inštalované na zariadenia používateľov až po tom, čo o ne prejavili záujem a stiahli si ich manuálne alebo za ne zaplatili.

Nie je však jasné, či budú tieto programy automaticky odstránené zo zariadení, ktoré ich už nechcene dostali a nepoužívajú ich. Aj keď tento prešľap zrejme nespôsobil žiadne vážnejšie problémy, pre spoločnosť a prehliadač založené na transparentnosti sú nepríjemnou vizitkou. Pre Brave však, bohužiaľ, nejde o prvý problém, za ktorý si vyslúžil ostrú kritiku

Problémy sa nájdu všade

Brave samozrejme nie je jediný prehliadač, ktorý naráža na problémy. Vážny problém sa nedávno podarilo identifikovať aj v známom prehliadači Google Chrome. V tomto roku pritom malo ísť už o tretiu „zero-day“ chybu, ktoré sa radia medzi mimoriadne závažné.

Obchodoval s kryptomenami

Ako dodáva ghacks.com, nie všetci používatelia sa s týmto problémom stretli. Zároveň však aj po odstránení nechceného softvéru neexistovala záruka, že nebude automaticky opäť nainštalovaný. Každopádne je však možné ich deaktivovať alebo odstrániť.

Brave si v minulosti vyslúžil kritiku aj za obchodovanie s kryptomenami na úkor používateľov. Pohoršenie vzbudila skutočnosť, kedy používatelia spozorovali, že prehliadač Brave pri zadaní internetovej adresy binance.us, zameranej na obchodovanie s kryptomenami, pridáva za URL adresu vlastný automaticky vygenerovaný referenčný kód.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú