V článku boli použité materiály TASR.

Aktualizované o 14:40 dňa 24. marca 2024

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry (MK) SR. Vyplýva to z návrhu zákona o STVR, ktorý v stredu schválila vláda.

Návrh meniaci zákon o telerozhlase nerozdeľuje jednu verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, podľa MK SR ako predkladateľa však vytvára podmienky na samostatný rozvoj Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. „Prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie i kreovania rady STVR,“ dodáva rezort.

Navrhované zmeny odôvodnil negatívnymi skúsenosťami vyplývajúcimi z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska i porovnania skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe. „Predložený návrh zákona vychádza tiež z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúcich k bezodkladnému zlepšeniu plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania,“ dodávajú predkladatelia.

Návrhom sa mení samotný názov verejnoprávneho média, podľa predkladateľov „súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje slovenský národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku ‚slovenský‘, ‚slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska„. STVR bude mať podľa zákona povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23.30 h do 00.30 h štátnu hymnu SR.

Orgánmi STVR budú rada a generálny riaditeľ. Rada bude mať, tak ako doteraz, deväť členov, mení sa však spôsob jej kreovania. Minister kultúry nominuje štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich zvolí Národná rada (NR) SR na základe návrhu Výboru NRSR pre kultúru a médiá. Medzi týmito piatimi členmi bude mať zastúpenie odborník v oblasti televízneho vysielania, rozhlasového vysielania, práva, ekonómie a po novom aj informačných technológií. Funkčné obdobie člena rady ostáva šesťročné.

Rada bude mať kompetenciu voliť generálneho riaditeľa STVR na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Právomocou rady bude aj, v prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona, riaditeľa odvolať. Generálny riaditeľ menuje dvoch svojich zástupcov, jedného pre Slovenský rozhlas a jedného pre Slovenskú televíziu.

Funkcia súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja sa skončí dňom účinnosti navrhovaného nového zákona. Rovnako zaniká s splatnosťou nového zákona aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.

Poradným orgánom rady bude deväťčlenná etická komisia, ktorá bude mať za úlohu sledovať dodržiavanie štatútu pracovníkov a spolupracovníkov STVR a iných etických princípov. Členov rady bude voliť predseda rady na základe nominačného návrhu subjektov zastupujúcich jednotlivé oblasti, ktoré majú mať v etickej komisii zastúpenie – sú to napríklad organizácie zastupujúce osoby so zdravotným znevýhodnením, národnostné menšiny, detské a mládežnícke organizácie, ďalej predstavitelia cirkví i samospráv. V etickej komisii má mať zastúpenie aj reprezentant Slovenského olympijského a športového výboru, Matice Slovenskej i Slovenskej akadémie vied, rovnako zástupca novinárskej profesie.

RTVS zákon pozastavenie
TASR

Keďže zákon má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, návrh definuje aj prvé kreovanie orgánov STVR. Ministerka vymenuje členov rady do jedného mesiaca odo dňa účinnosti zákona. Výbor NRSR pre kultúru a médiá vyhlási výberové konanie na ostatných členov rady do 15 dní od účinnosti zákona, voľba sa uskutoční na najbližšej možnej schôdzi parlamentu. Novozložená rada do troch dní od uskutočnenia prvého zasadnutia zverejní výzvu na prihlásenie kandidátov na generálneho riaditeľa. Kandidáti majú mať 15-dňovú lehotu na prihlásenie.

Pri financovaní STVR rešpektuje zákon aktuálne platný stav, primárnym zdrojom financovania má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP.

K návrhu zákona sa už kriticky vyjadrila okrem politickej opozície aj Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS). Poukazuje na to, že zákon zvyšuje podiel televíznej reklamy z 0,5 na päť percent vysielacieho času. „Tento schválený návrh narúša rovnováhu medzi súkromným a verejnoprávnym vysielateľom, verejnoprávnemu médiu to poskytne neférovú výhodu,“ upozornila ATVS.

Poukazuje i na to, že tento krok neguje kompromis, ku ktorému došlo pri založení Audiovizuálneho fondu (AVF). Podľa tohto kompromisu súkromní vysielatelia prispievajú do AVF sumu vo výške dvoch percent ich celkových príjmov z reklamy a telenákupu. Vo väzbe na túto garanciu štát garantoval limitovaný rozsah reklamy, ktorý bude môcť vysielať verejnoprávne médium majoritne financované zo štátnych zdrojov.

Navýšenie reklamy kritizoval aj Jozef Hajko z KDH. Podľa neho to môže ohroziť verejnoprávny charakter RTVS a bude nútiť telerozhlas prispôsobovať vysielanie čo najviac reklamnému trhu.

Pôvodný článok:

Návrh zákona ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS), ktorým sa ruší verejnoprávna RTVS a vznikne Slovenská televízia a rozhlas, schválila legislatívna rada vlády. Vláda sa ním má zaoberať v stredu na rokovaní. Informuje o tom Denník N s odvolaním sa na Telegram Lukáša Machalu z rezortu kultúry.

Pôvodný návrh zákona, ktorý má meniť verejnoprávny Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), je prerobený. RTVS sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas. Ministerstvo v návrhu ustúpilo napríklad od vzniku spornej programovej rady, vyhodilo možnosť odvolať riaditeľa inštitúcie bez udania dôvodu. Má však vzniknúť nový poradný orgán – etická komisia.

Namiesto STaR má vzniknúť STVR

Generálny tajomník služobného úradu ministerstva Lukáš Machala informoval ešte v marci o tom, že nová televízia má mať skratku STaR. V súčasnosti sa ale v prerobenom návrhu uvádza skratka STVR.

„Súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje štátotvorný (slovenský) národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku ,slovenský‘, ,slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska (koho, čoho). V súčasnosti používané logo tejto inštitúcie navyše z názvu úplne anulovalo Slovensko nahradením písmena S (označujúceho Slovensko) dvojbodkou,“ argumentuje rezort kultúry v dôvodovej správe.

Nová komisia

Ministerstvo navrhuje zriadiť aj poradný orgán rady, a to etickú komisiu. Tá má dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť dodržiavanie týchto etických noriem.

„Zmeny v systéme fungovania verejnoprávneho vysielateľa vyplývajú z negatívnych skúseností získaných z doterajšieho vykonávania zákona o RTVS a skúseností z aplikácie rôznych modelov zahraničných verejnoprávnych vysielacích inštitúcií,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Komisia bude mať deväť členov, ktorých vymenuje predseda rady na základe predložených nominácií. Nominovať členov môžu cirkvi, záujmové skupiny, olympijský výbor, Matica slovenská, Slovenská akadémia vied, detské a mládežnícke organizácie, novinárska obec či organizácie zastrešujúce národnostné menšiny a osoby so zdravotným postihnutím.

Vyšší podiel reklamy

Bývalá vláda schválila v roku 2023 zákon, ktorým zrušila povinnosť platiť takzvané koncesionárske poplatky od ľudí za rádio a televíziu. Od leta minulého roka je však už činnosť RTVS financovaná zo štátneho rozpočtu. Rozpočet na tento rok ale musela RTVS kompletne prerobiť, keď Ficova vláda v decembri štátny príspevok znížila. Namiesto 0,17 % hrubého domáceho produktu (HDP) dostalo verejnoprávne médium len 0,12 %. Pokiaľ ide o výpočet, tento rok prišla RTVS o takmer 55 miliónov eur.

RTVS koncesionárske poplatky
Unsplash / RTVS (úprava redakcie)

Šimkovičová v TA3 uviedla, že by nebolo politicky dobré a korektné koncesionárske poplatky vrátiť. „Financie však treba nejako nájsť napríklad v reklame, aj na úkor súkromných televízií. Išli by sme z 0,5 percenta na päť percent,“ skonštatovala s tým, že zatiaľ ide iba o teoretickú rovinu.

Riaditeľa nebude voliť parlament

V súvislosti s návrhom zákona sa diskutuje o tom, že hlavnou ambíciou vlády je odvolať súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. Dokazujú to aj výroky premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na pondelkovej (22.4.) tlačovej konferencii po kontrolnom kontrolnom dni na ministerstve kultúry.

Fico podporil smerovanie rezortu kultúry a menovite spomínal aj riaditeľa RTVS Machaja či moderátorov Martu Jančkárovú a Mareka Makaru, ktorí podľa neho nie sú nenahraditeľní.

Pôvodný legislatívny návrh umožňoval odvolať riaditeľa verejnoprávnej televízie, a to bez udania dôvodu. V aktuálnom návrhu ministerstvo už tento návrh neudáva. Riaditeľa ale po novom už nemá voliť parlament, ale rada, a to na päť rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú