Kalifornia navrhla kontroverzný a pomerne bizarný zákon, ktorý má nielen znížiť tarify za export doma vyprodukovanej elektrickej energie, ale tiež uvaliť daň na solárne panely.

Zástancovia obnoviteľných zdrojov sa proti takémuto nápadu búria, zásadne znížiť záujem ľudí o takúto formu energetickej produkcie, informuje Electrek.

Vláda zacítila peniaze

Medzi ľuďmi už roky koluje vtip o tom, ako raz vláda zdaní aj vzduch, ktorý dýchame. To je síce pritiahnuté za vlasy, avšak nie tak ďaleko od pravdy. Aj keď sú totiž zdanené samostatné produkty, teda solárne panely a ich príslušenstvo, napríklad v podobe drahého energetického úložiska a rovnako aj ich odborná montáž, kalifornskému guvernérovi Gavinovi Newsomovi to nestačí.

Navrhuje totiž, aby tarify, slúžiace ako forma dotácií, za export takto vyrobenej elektrickej energie v domácnosti klesli na približne 0,05 $ za kWh (namiesto terajších 0,25 až 0,30 $), píše Renew Economy.

To však nie je ten najhorší nápad, pretože každý jeden kilowatt využiteľného výkonu nainštalovaného na streche má majiteľ zaplatiť mesačne až 8 amerických dolárov.

Adolfo Cj/Pixabay

Kalifornia je pritom priekopníkom solárnej energie v USA a až asi 40 % domácností má svoju strechu vybavenú solárnymi panelmi. Pre niekoho s 10 kW solárnych panelov to znamená až 80 $ mesačne.

To síce nemusí znieť tak hrôzostrašne, obzvlášť pri oveľa vyšších amerických platoch, avšak z dlhodobého hľadiska sa jedná o neuveriteľnú čiastku. A to v dobe, keď konkurenčná Čína hlási, že cena jej solárnej energie sa už vyrovnala tej, ktorú vyrába pomocou uhlia.

Životnosť tých najlepších solárnych panelov je odhadovaná na 30 rokov. Počas tak dlhého obdobia by teda musel majiteľ v rámci tohto poplatku odviesť až od 20 000 do 30 000 $. To je pritom oveľa viac, než zaobstarávacia cena fotovoltaických solárnych panelov s výkonom približne 10 kW.

The Neumann Family/Youtube

Tesla a Musk sú zásadne proti

Muska upozornili na bizarnú daň prostredníctvom Twitteru, je však pravdepodobné, že o nej vedel už vopred. Okrem ekológov a množstva majiteľov takýchto systémov je pochopiteľné, že Tesla, ktorá vyrába solárne strešné krytiny a tiež úložiská elektrickej energie v podobe elegantných akumulátorov, je zásadne proti.

Podľa Muska sa jedná o bizarný a „anti-environmentálny krok zo strany kalifornskej vlády“ a Tesla zriadila na svojej webovej stránke rubriku, v ktorej je možné vyjadriť sa proti takémuto zákonu.

Tesla pritom podotýka, že vláda chce zmeniť aj už existujúce kontrakty a porušiť tak sľub, podľa ktorého mal byť predošlý systém v platnosti po dobu 20 rokov – týmto sa jeho platnosť skráti len na 20.

Batéria Powerwall a solárny invertor. Zdroj: Tesla

O zákone sa rozhodne v priebehu tohto mesiaca a v prípade, že prejde, pôjde o najvyššiu daň za doma vyrobenú solárnu energiu v Spojených štátoch a pravdepodobne aj na celom svete.

Zároveň je takmer isté, že odradí mnohých potenciálnych záujemcov od kúpy takéhoto systému. Fotovoltaika medzitým naberá na sile aj na Slovensku a nová solárna elektráreň za 60 miliónov € vyrastie vedľa atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú