Kým Elon Musk čelí súdnemu jednaniu kvôli kúpe firmy SolarCity spoločnosťou Tesla v roku 2016 za 2,6 miliardy amerických dolárov, Tesla predstavila nový solárny panel s výkonom 420 wattov. K zvýšeniu efektivity síce nedošlo, pre spoločnosť je to však aj napriek tomu dobrý krok vpred, informuje Electrek.

Väčší, efektivita ale nezmenená

Solárny modul T420S má síce stále nezmenenú 19,8 % efektivitu, od iných solárnych panelov je ale väčší a je preto možné ušetriť na inštalácii, keďže je ich potrebných menej. Jeden takýto panel dosahuje plochu takmer 2,2 m2. Spoločnosť doteraz ponúkala najväčší 340-wattový solárny panel, v online konfigurátore sa však T420S zatiaľ nenachádza.

Tesla

Ako píše v dokumente Tesla, modul využíva technológiu od firmy Zep Solar, ktorú v minulosti odkúpil SolarCity a následne teda aj Tesla. Vďaka svojej veľkosti redukuje potrebný počet modulov až o 20 %, čím sa zjednodušuje montáž takýchto panelových systémov.

Kompletizácia vlastného systému

Tesla okrem toho ponúka aj systém pre ukladanie elektrickej energie Powerwall a v januári predstavila vlastný solárny invertor. Spoločnosť sa totiž snaží o poskytovanie solárnych systémov, ktoré pozostávajú z čo najviac vlastných komponentov.

Takýmto spôsobom je možné znižovať cenu a jednoduchšie zabezpečovať kvalitu produktu, ktorou sa firma pýši aj v prípade fotovoltaických panelov. O znižovaní ceny ale, aspoň zatiaľ, nemôže hovoriť solárna strešná krytina, ktorú Tesla ponúka. Tá totiž nedávno poriadne zdražela a to až takmer dvojnásobne.

Dôležitý súdny proces

Elon Musk je medzitým súdení za kúpu SolarCity, s ktorou nesúhlasia niektorí akcionári výrobcu elektromobilov, Tesla, píše CNBC. Išlo podľa nich o výpomoc medzi firmami a Musk bol vtedy predsedom v oboch z nich.

Podľa dostupných informácií mal Musk logické odpovede na všetky otázky ohľadom nejasností tohto odkúpenia, o jeho vine či nevine rozhodne súd. V prípade uznania viny môže byť donútený zaplatiť až 2 miliardy amerických dolárov, čo akiste nepomôže napríklad programu Starship jeho kozmickej spoločnosti SpaceX.

Batéria Powerwall a solárny invertor. Zdroj: Tesla

Na adresu právnika Randyho Barona, proti ktorému Musk stojí, sa vyjadril pomerne svojsky. „Myslím si, že ste zlá ľudská bytosť, ktorú učili kriminálnici. Preto vás nerešpektujem. Pre súd mám veľký rešpekt, nie však pre vás, pane.“ Občas sa zdá, že Musk obľubuje postavenie diskutabilnej osobnosti – nedávno údajne požiadal o cenzúru kritiky Tesly v Číne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom