Exoplanéta vzdialená len 138 svetelných rokov od Zeme zrejme prechádza procesom zložitej transformácie. Nová štúdia publikovaná na predtlačovom serveri arXiv totiž naznačuje, že by sa mohla zmeniť na vodný svet. Na tému upozornil portál Science Alert.

Transformujúca sa planéta

Reč je o planéte HD-207496b obiehajúcej hviezdu HD-207496, ktorá je charakterizovaná ako jasný trpaslíka spektrálneho typu K. To znamená, že hviezda dosahuje od 0,5 do 0,9 hmotnosti Slnka a povrchovú teplotu od 4000 do 5200 stupňov Celzia.

Ako ďalej píše portál Phys na svojom webe, planéta HD-207496b bola objavená v rámci projektu, ktorého cieľom je charakterizovať planéty s odhaleným jadrom. Analýza exoplanéty potom ukázala, že pozorovaný svet je 2,25-krát väčší ako Zem a svoju hviezdu obehne raz za 6,44 dňa.

Ďalšie pozorovania potom ukázali, že planéta dosahuje hmotnosť 6,1-násobku hmotnosti Zeme.  Vzhľadom na to, že vedci teraz poznali ako veľkosť, tak i hmotnosť tohto astronomického objektu, dokázali odvodiť jeho priemernú hustotu. Ukázalo sa, že planéta má hustotu iba 3,27 gramu na centimeter kubický, čo je značne nižšia hustota, ako je hustota Zeme – 5,51 g/cm³.

Vzhľadom na to, že objavená exoplanéta je ale omnoho hmotnejšia ako Zem, znamená to, že musí byť zložená z oveľa ľahších materiálov. Presnejšie sa vedci domnievajú, že planéta má skalnaté jadro, ktoré je z väčšej časti pokryté buď vodou alebo plynom. Prípadne môže ísť o mix oboch zložiek.

„Zistili sme, že hustota HD-207496b je nižšia ako hustota Zeme, a preto očakávame, že je z väčšej časti tvorená vodou a/alebo plynom,“ píše vedci vo svojej štúdii.

Simulácie a modely tiež ukázali, že ak má planéta atmosféru bohatú na vodík a hélium, je v tzv. štádia prechodu, respektíve sa vo svojej aktuálnej podobe nachádza len dočasne. V priebehu 520 miliónov rokov totiž hviezda pripraví exoplanétu o jej atmosféru.

Pohľad na exoplanétu HD 207496 "očami" teleskopu Tess. arXiv/ Barros et al. (2023)

Plynné svety stratia svoju atmosféru

Za zmienku stojí rozhodne i fakt, že doposiaľ sa nám nepodarilo objaviť takmer žiadne planéty, ktoré by boli v rozsahu medzi 1,5 až 2-násobkom polomeru Zeme a to aj napriek tomu, že podľa mnohých astronómov by planéty v tomto rozsahu jednoducho mali byť pomerne frekventované.

Tento problém je označovaný ako Fultonova medzera alebo púšť sub-Neptúnov. Hovorí o pozorovanom nedostatku planét s polomermi 1,5 až 2-násobku polomeru Zeme, pravdepodobne v dôsledku straty hmoty spôsobenej fotoevaporáciou.

Fotoevaporácia je proces, pri ktorom energetické žiarenie ionizuje plyn a spôsobuje jeho disperziu. V astronomickom kontexte ide najčastejšie o horúcu hviezdu, ktorej ultrafialové žiarenie vyparuje atmosféru blízkej exoplanéty.

To však nie je jediná cesta, ako planéta môže prísť o svoju atmosféru. Druhou je tzv. „core-powered mass loss“ ktorá hovorí o úniku tepla priamo z jadra planéty, pričom uvoľnené teplo napomáha pri úniku atmosféry do vesmíru.

Taktiež je vysoko pravdepodobné, že atmosféra planéty je už dávno preč, a HD-207496b je pokrytá oceánom, respektíve je oceánskym svetom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú