Astronómovia prostredníctvom Hubblovho vesmírneho teleskopu vytvorili unikátnu snímku galaxie NGC 1614, informovala NASA na svojich stránkach.

NGC 1614 je galaxia ležiaca v južnej oblasti súhvezdia Eridanus a bola objavená americkým astronómom Lewisom Swiftom už v roku 1885. Ide o špirálovitú galaxiu vzdialenú 200 miliónov svetelných rokov uprostred ktorej sa nachádza „centrála tyčová štruktúra“ zložená z množstva hviezd.

ESA/Hubble & NASA, A. Adamo

Jej zvláštny tvar s dlhým „chvostom“ je spôsobený aktívnou interakciou medzi dvoma galaxiami. Pri tejto interakcii dochádza k spájaniu hlavnej galaxie s menšou sprievodnou galaxiou bohatou na plyny. Sprievodná galaxia sa nachádza v juhozápadnej časti, v „chvoste“ galaxie NGC 1614.

Vplyvom vzájomnej interakcie medzi týmto dvomi galaxiami vzniká množstva nových hviezd, ktoré sa začali tvoriť v centrálnej oblasti a pomaly sa šíria smerom von z galaxie.

Vedci galaxiu NGC 1614 klasifikujú ako pekuliárnu galaxiu, ktorú nie je možné zaradiť do do Hubblovej klasifikácie galaxií. Tiež je označovaná aj ako žiarivá infračervená galaxia najmä vďaka jej jasne žiarivému stredu s takmer symetrickými vnútornými špirálovými ramenami.

Jej zdanlivá hviezdna veľkosť je 12,9, čo ju v súčasnosti robí druhou najjasnejšou galaxiou v okruhu 250 miliónov svetelných rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú