Televízne vysielanie na Slovensku  postupom času prešlo veľkými zmenami, no napriek rozšíreniu kvalitnejších televízorov s vysokým 4K rozlíšením nám operátori ponúkajú zväčša iba vysielanie v menšej kvalite. Rovnako tak ponuku HD programov nájdeme aj v Telekome, ktorý sa však už po predchádzajúcich skúsenostiach pripravuje na spustenie vysielania v 4K. Telekom nám prezradil, že už v budúcom roku môže zákazníkom priniesť ucelenú ponuku programov, ktoré bude vysielať v 4K rozlíšení. 

Televízni operátori ponúkajú na Slovensku množstvo rôznych služieb a programov, ktoré však stále vysielajú vo väčšine prípadov iba v HD rozlíšení. Podobne je na tom aj Telekom, ktorého portfólio tvoria programy v klasickej SD kvalite, no vysielanie zahŕňa aj HD programy vo vyššej kvalite.

Stále však nejde o to najkvalitnejšie komerčné vysielanie aj napriek tomu, že na trhu sú 4K televízory dostupné už nejaký ten rok a Telekom so 4K vysielaním experimentoval aj v roku 2016 počas Olympijských hier v Rio de Janeiro.

S vysielaním 4K už máme skúsenosti, keďže Slovak Telekom už počas olympijských hier v Riu de Janeiro ponúkol svojim zákazníkom aplikáciu 4K Telekom, kde boli všetky kľúčové športové momenty olympiády v 4K rozlíšení. Bola to ochutnávka pre TV fajnšmekrov,“ informoval FonTech.sk Peter Kimijan, hovorca pre korporátne záležitosti spoločnosti Telekom.

Telekom zvažuje spustenie vysielania v 4K

O pár mesiacov ale môže tento operátor všetkých klientov prekvapiť novou ponukou, na ktorej podľa našich informácií už pracuje. Viaceré televízie už priniesli svoj obsah v 4K kvalite, no komerčné vysielanie takýchto programov je stále iba „hudbou budúcnosti“.

To však môže v budúcom roku zmeniť Telekom, ktorý chce na slovenský trh priniesť 4K balíček, ktorý by umožnil sledovanie obsahu v najvyššej kvalite. Aktuálne však nie sú systémy na takéto vysielanie pripravené, no spoločnosť už skúma, či slovenský trh bude takúto ponuku akceptovať.

Nenechaj si ujsť
Netflix, HBO GO či Disney+. Takto zareagovali naši operátori na zaradenie služieb do svojej ponuky

„Momentálne pracujeme na systémovom riešení a v budúcom roku by sme mali byť v prípade záujmu pripravení ponúknuť ucelenú ponuku. Obsahu v tomto formáte je pomerne dosť, viaceré prenosy z prestížnych futbalových súťaží sa produkujú v 4K, ich cena je však pre slovenský trh zatiaľ de facto nedostupná a to aj vrátane ceny satelitnej 4K distribúcie. Momentálne vyhodnocujeme schopnosť trhu akceptovať extra platený 4k balíček,“ informoval FonTech.sk Peter Kimijan.

Štandardnému vysielaniu v 4K môže predchádzať scenár ako v prípade nábehu operátorov na HD vysielanie. Programy v tejto kvalite boli spočiatku súčasťou extra balíkov a až neskôr sa stali bežným štandardom, ktorý je dnes dostupný všetkým zákazníkom.

Zatiaľ však nie je jasné, kedy presne plánuje Telekom so 4K vysielaním vyrukovať, ale ani to, aká by bola cena za balíky poskytujúce programy v takejto kvalite.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom