Prvé správy o budovaní novej továrne Gigafactory sa objavili ešte v polovici mája, keď mala Tesla vybrať novú lokalitu, kde bude vyrábať ďalšiu dvojicu svojich elektrických vozidiel. Vybraným miestom má byť Austin v Texase, neďaleko ktorého aktuálne spoločnosť kupuje rozsiahly pozemok, na ktorom by chcela postaviť nové výrobné linky čo najskôr, informuje Electrek. Chýbajú jej však potrebné povolenia.

Ešte nedávno sme informovali o záujme Tesly o spoluprácu s Veľkou Britániou, kde si mala spoločnosť vyhliadať novú lokalitu pre vybudovanie ďalšej továrne. Zatiaľ čo tento plán nie je oficiálny a k definitívnemu výberu miesta nedošlo, v Spojených štátoch je situácia odlišná.

V Texase si totiž Tesla vybrala oficiálne ďalšie miesto pre novú továreň Gigafactory, ktorá vyrastie neďaleko Austinu v Texase.

Tesla vybrala lokalitu pre novú továreň Gigafactory

Jednou z možností bola pritom aj Tulsa v Oklahome, no podľa informácií portálu Electrek je automobilka pripravená vybudovať továreň v Texase. Práve tam by mala vzniknúť budova s výrobnými linkami pre produkciu Modelu Y a pick-upu Cybertruck. Tesla už pozemok o rozlohe takmer 850 hektárov kúpila za 5 miliónov dolárov. Vybraná lokalita sa nachádza v mieste ťažby piesku a štrku, ktorú prevádzkuje Martin Marietta.

Screenshot/Google Maps

Nenechaj si ujsť
Vylepšená Tesla Model S prekonala dojazdom magickú hranicu ako vôbec prvý elektromobil na svete

Ťažba na tomto mieste sa má neskôr presunúť inde, no zatiaľ nie je spresnený dátum, kedy by sa tak malo stať. Navyše, Tesle ešte chýba niekoľko povolení, aby mohla začať s realizáciou tohto plánu, avšak konštrukčný tím spoločnosti je už pripravený začať s prácami v Austine.

Výroba Modelu Y má začať do konca roka

Kúpa pozemku však stále nie je oficiálna, sú potrebné ešte ďalšie potvrdenia a povolenia od miestnych inštitúcií. Od nich chce firma získať aj úľavu na dani z nehnuteľnosti vo výške 68 miliónov dolárov na 10 rokov, informuje CNET.

Budovanie továrne by ale malo potom začať už v 3. kvartáli tohto roka a výrobná linka pre produkciu Modelu Y by mala fungovať už do konca roka. Neskôr pribudne aj linka pre Cybertruck.

Hoci tak spoločnosti chýbajú niektoré povolenia, plán sa má už naplno rozbiehať a napriek kríze Tesla postaví novú továreň, ktorá jej zabezpečí výrobné kapacity pre jej nové elektromobily.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom