Uplynulý rok sa v oblasti filmu zapísal ako najhorší v histórii Hollywoodu, kritická situácia a zatvorené kiná však urýchlili to, čo sa predpovedalo už pred pár rokmi. Čína vo filmových tržbách prvýkrát v histórii poráža Spojené štáty a stáva sa svetovým hráčom číslo jeden.

Ako informuje Hollywood Reporter, čínsky filmový trh v roku 2020 za predaje lístkov vygeneroval 2,7 miliardy dolárov, kým tradične najsilnejšie Spojené štáty za uplynulý rok od filmových nadšencov vyzbierali len 2,3 miliardy.

V porovnaní s rokom 2019 síce v oblasti tržieb išlo o katastrofické prepady (v Číne o 70% a v Spojených štátoch až o 80%), napriek tomu však čínsky filmový trh pri minuloročných tržbách dominoval a potvrdil tak všeobecné predpoklady, že v blízkej budúcnosti sa stane najdôležitejšou baštou filmu na svete.

Hollywood Pictures

Zárobky z filmu začali v Číne prudko rásť v roku 2013, kedy sa podľa správ BBC stala svetovou dvojkou a predbehla Japonsko. Odvtedy sa tržby v krajine strojnásobili, presiahli 9 miliardovú métu, pričom tohtoročné predpoklady pred COVID-19 hovorili o silnom tlaku na kedysi neohrozeného lídra v podobe Spojených štátov, ktorý však v číslach dlhodobo stagnuje.

V krajine sa v súčasnosti nachádza viac ako 12 000 kín a približne 50 distribútorských reťazcov, k tohtoročnému prvenstvu výrazne prispelo efektívnejšie zvládnutie pandemickej situácie vďaka prísnym nariadeniam v porovnaní so západnými krajinami.

Aj napriek súčasným pandemickým obmedzeniam sa nepredpokladá, že by sa miesto v rebríčku filmových tržieb malo v budúcnosti meniť. V roku 2021 ešte síce svoju silu môžu ukázať aj Spojené štáty, v nadchádzajúcich rokoch sa však priepasť podľa analytikov bude iba zväčšovať, za čo môže boom zábavného priemyslu v krajine, rovnako ako rastúca životná úroveň početného obyvateľstva.

Čína sa však pri pohľade na rok 2020 môže pochváliť ešte jedným prvenstvom. Vôbec prvýkrát v histórii sa totiž na čele najzárobkovejších filmov na svete ocitol film z domácej produkcie. Konkrétne ide o vojnovú snímku The Eight Hundred, ktorá sa v tržbách zastavila pred pol miliardovou hranicou, pričom 80% z príjmov jej zabezpečili čínski diváci. Svetovou dvojkou sa stali Bad Boys for Life so 421 miliónmi.

Čo to vlastne znamená?

Aj keď prvenstvo Číny v oblasti tržieb neprichádza ako prekvapenie, v čoraz väčšej miere budeme vo filmoch svedkami menších i zásadnejších ústupkov voči čínskym divákom. Čínsky trh pre amerických filmárov predstavuje zásadnú príležitosť na navýšenie svojich tržieb, a to aj za cenu úprav v scenári.

Nie je výnimkou, že stomiliónové hollywoodske blockbustery od totálneho fiaska zachránili práve čínski diváci. Pacific Rim, Warcraft, Need for Speed, Transformers, Piráti z Karibiku, Rýchlo a zbesilo… To je len časť vysokorozpočtových filmov, ktoré by bez tržieb z Číny skončili v hlboko v červených číslach.

moviestillsdb.com

Na to hollywoodski filmári myslia pri nakrúcaní čoraz viac, čo môžeme vo veľkej miere sledovať aj priamo na plátne. Či už je to čínsky lekár, ktorý ošetruje Tonyho Starka, Karate Kid odohrávajúce sa v čínskej škole alebo James Bond, ktorý si musí odskočiť na misiu do Šanghaja. Scén pre čínskych divákov každým rokom pribúda a výsledkom je v mnohých prípadoch prehnaná politická korektnosť, ktorá sa kvôli cenzúre vyžaduje.

Koncom roka 2019 napríklad Čína nedovolila odvysielať novinku Quentina Tarantina, Once Upon a Time in Hollywood, v ktorej si Bruce Lee počas krátkej scény zmeria sily s Bradom Pittom. Miestnym autoritám sa podľa Variety nepáčilo vyobrazenie Bruca Leeho a Tarantino mal byť požiadaný niektoré zo scén vystrihnúť. Slávny režisér na ultimátum nepristál, čo sa podpísalo aj na výsledných tržbách filmu, keďže v Číne dostal stopku.

Neo Wave Cinema/YouTube

Príliš lepšie nedávno nedopadol ani akčný Monster Hunter s Milou Jovovich, ktorý bol z čínskych kín stiahnutý kvôli dvom slovám pripomínajúcim rasistickú riekanku. Nepomohlo ani ospravedlnenie zo strany tvorcov a vystrihnutie kontroverznej scény, čo iba podčiarkuje, aký citlivý cenzúrou ovládaný čínsky filmový trh v skutočnosti je.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom