Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo dosiahnuť v minulom roku prelomový experiment, ktorý posúva jadrovú fúziu o niekoľko veľkých krokov vpred. Ako ale informuje NewsWeek, výsledky experimentu sa im podarilo oficiálne potvrdiť až teraz a odvtedy ho nedokázali, napriek intenzívnej snahe, zopakovať. Narazila energetika budúcnosti na komplikovanú bariéru?

Cez 1 000 vedcov

Výsledky a celkové vyhodnotenie experimentu z minulého roka, ktorý vykonalo Národné zariadenie vznietenia (NIF) v Lawrenceovom národnom laboratóriu Livermore, sú prezentované v hneď troch komplexných štúdiách, pod ktoré sa podpísalo viac ako tisíc vedcov, vysvetľuje portál Phys.org.

V experimentálnom reaktore sa podarilo vyprodukovať viac ako 1,3 MJ energie, vďaka čomu sa výskum dostal na hranicu energeticky ziskovej fúzie, počas ktorej je vyprodukovanej viac energie, než bolo spotrebované k jej naštartovaniu a udržaniu. Rekordný experiment dosiahol aj hranicu vzplanutia, vďaka ktorej vzniká sebestačná plazma, do ktorej stačí pridávať palivo.

Kryogenicky chladený cieľ vo fúznom reaktore. Zdroj: James Wickboldt/LLNL

V porovnaní s predošlými experimentami vedci celé zariadenie vylepšili na základe už dostupných dát, čo celkom očividne fungovalo. Zlepšili napríklad kvalitu kapsuly, zmenšili palivovú trubicu a navyše, okrem iného, upravili aj priebeh celého experimentu. Odvtedy ho ale, napriek tomu, nedokázali zopakovať.

Dôležitosť laserov rastie

Väčšina najväčších experimentov v termonukleárnej fúzii sa zameriava na obrovské tokamaky, avšak čoraz viac sa dostávajú do popredia práve laserové technológie. Jedným z nedávnych príkladov je aj nemecký reaktor spoločnosti Marvel Fusion, ktorý použije ako palivo bórové pelety a odpáli ich pomocou silných laserov.

192 laserov

Jedná sa o veľmi citlivé zariadenia na rozdiel od tokamakov funguje za sprievodu úplne iných princípov. Vzplanutie zabezpečuje 192 výkonných laserov, ktoré podľa vedcov neoperujú vždy úplne rovnako. Tieto drobné a neustále sa meniace premenné ovplyvňujú priebeh experimentu a sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ho nepodarilo v rovnakej podobe zopakovať.

Aj keď sa síce tento rekord nepodarilo zopakovať či zlomiť, v rámci niekoľkých experimentov sa laboratóriu podarilo dosiahnuť energetický zisk vo výške niekoľkých stoviek kJ. To ale neznamená, že je tento rekord navždy v minulosti. Práve naopak, vedci sa chystajú ho prelomiť a využiť získané dáta na to, aby svoje zariadenie ešte väčšmi vylepšili a zefektívnili jeho prevádzku.

LNLL

Podľa kritikov je jadrová fúzia už posledných niekoľko desaťročí vzdialená len pár rokov a ani zďaleka sa nejedná o technológiu, ktorá je tak blízka. Na jednej strane je nutné udržať záujem verejnosti či v prípade súkromných firiem aj záujem investorov, na druhej je zase nutné uznať, že v posledných rokoch došlo k naozaj bezprecedentným experimentom.

Súkromné firmy a vládami dotované laboratóriá predstavili množstvo konceptov, z ktorých niektoré majú vojsť do prevádzky už do konca tohto desaťročia a od týchto termínov závisia aj existencie spomínaných firiem. Niektoré vojdú do garáže, iné majú byť extrémne lacné. V komerčnej prevádzke však, zatiaľ, nie je ani jeden.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú