Čistý a úplne bezpečný zdroj energie napodobňujúci procesy prebiehajúce v jadre hviezd by mohol začať produkovať a dodávať elektrickú energiu do siete už v roku 2030. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Budúcnosť energetiky

Termojadrové fúzne reaktory naberajú na obrátkach a vo výstavbe je v súčasnosti viacero experimentálnych zariadení. Najznámejším z nich je jednoznačne ITER, čo je aktuálne najväčší termojadrový fúzny reaktor, na ktorom pracuje až 35 krajín, vrátane 27 krajín EÚ.

UKAEA/ITER/Úprava redakcie

K prvému spusteniu plazmy by pritom malo dôjsť v roku 2025, plná operácia sa spustí v roku 2035. ITER je typ fúzneho reaktora s názvom tokamak, čo je v podstate toroidná komora s magnetickými cievkami. V tejto komore sa pomocou extrémne silného magnetického poľa udržiava plazma v tvare kruhovitého prstenca.

Hoci tokamak je najrozšírenejší typ fúzneho reaktora, nie je jediný. Nedávno sme ťa informovali napríklad o jedinečnom termojadrovom reaktore v Nemecku, ktorý na dosiahnutie fúzie použije lasery.

Úplne iný typ fúzneho reaktoru je aj zariadenie Wendelstein 7-X, ktoré je známe ako stelarátor. Stelarátory sa od častejšie využívaných tokamakov na prvý pohľad odlišujú svojím tvarom, ktorý nie je symetrický, ale naopak plný rôznych ohybov. Geometria komory tohto reaktoru je úmyselne „pokrútená“ kvôli zjednoteniu podmienok plazmy v rôznych častiach prierezu.

Ako to celé funguje?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP