Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Jadrová fúzia má na konte ďalší kľúčový míľnik a rekord, ktorý zásadne prekonáva tie predošlé a posúva naše poznatky na úplne novú úroveň. Úspech dosiahol čínsky EAST (Experimentálny pokročilý supravodivý tokamak), ktorý udržal horúcu plazmu neskutočne dlho, informuje Interesting Engineering.

Umelé Slnko na vyše 1 000 sekúnd

Fúzny reaktor EAST typu tokamak, ktorý je dnes ten najrozšírenejší, dokázal podľa správ Xinhua udržať vo svojej toroidnej komore horúcu plazmu až po dobu 1 056 sekúnd. Jedná sa pritom o posledný z troch jednotlivých míľnikov.

Len nedávno totiž dokázali v tomto reaktore dosiahnuť teplotu až 120 miliónov °C, čo je niekoľkonásobne viac, ako v jadre skutočného Slnka (to má približne 15 miliónov °C). Tretím dosiahnutým míľnikom je neuveriteľne vysoký elektrický prúd až 1 milión ampérov. Pre porovnanie, typický blesk dosahuje približne 30 000 A.

IPP/CAS

To najťažšie však EAST ešte len čaká a fanúšikovia vkladajúci nádeje do jadrovej fúzie na celom svete sa majú na čo tešiť. Čínsky tokamak sa totiž pokúsi dosiahnuť všetky tri tieto hodnoty – vysoký elektrický prúd, teplotu a dlho trvajúcu prevádzku – naraz v jednom momente.

Budúcnosť zelenej energie

Vo všeobecnosti je jadrová fúzia odborníkmi považovaná za svätý grál zelenej energie. Aj keď je stavba tokamakov pomerne náročná, čiastočne aj z dôvodu, že sa stále nachádzame v experimentálnej fáze, dokážu to kompenzovať svojou prevádzkou.

Takéto reaktory totiž používajú ako palivo vodík, hélium, deutérium alebo trícium. V prípade EAST je to práve vodík a jeho izotop deutérium, ktorý sa nachádza aj v našich oceánoch. Na druhej strane, európsky ITER využije deutérium a trícium, ďalší na Zemi dostupný izotop vodíka.

ITER/romansigaev/freepik/Úprava redakcie

Kým EAST už má za sebou niekoľko prevádzkových míľnikov, ITER potrebuje na prvé spustenie ešte roky. Je však nutné podotknúť, že medzinárodný ITER je oveľa väčší, s teplotným vstupom až 320 MW, z ktorých 50 MW spotrebuje plazma na zohriatie, na rozdiel od 7,5 MW reaktoru EAST.

Naberá na intenzite

Jadrová fúzia je stredobodom pozornosti vedcov už dlhé desaťročia a tí sa neuveriteľne dlho snažia o to, aby ju konečne privideli k životu. V skutočnosti sa však snažia spútať silu hviezd a to si vyžaduje nielen ohromné úsilie, ale aj čas.

Táto celosvetová snaha však začína prinášať reálne výsledky, pričom posledné roky boli na prelomy v tejto oblasti obzvlášť bohaté. Len nedávno sa napríklad podarilo dosiahnuť azda ten najdôležitejší cieľ vôbec, keď pomocou reaktoru s lasermi a malou palivovou peletou vygenerovali v NIF (National Ignition Facility) až 10 000 000 GW fúznej energie.

pxfuel.com

To znie ako hrôzostrašné číslo, avšak výkon dosiahli na veľmi krátku dobu. Podarilo sa tak získať asi 1,3 MJ a ešte vždy je priestor na poriadne zlepšenie. To môže priniesť práve obrovský ITER, ktorý chce vygenerovať až 500 MW energie, alebo jeho nástupca DEMO s energetickým výstupom 2 000 MW.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú