Dámy a páni, na tento moment sme sa tešili desiatky rokov. Fúzna reakcia konečne dokázala prekročiť množstvo energie absorbovanej palivom použitým na jej spustenie.

O tento mimoriadny úspech sa postarali  vedci z Národného laboratória Lawrence Livermore v Kalifornii ešte počas experimentov vykonaných 8. augusta. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Fúzia vygenerovala množstvo energie

V lete obletela svet správa, že výskumníci v NIF (National Ignition Facility) v Kalifornii namierili až 192 extrémne silných laserových lúčov na objekt s veľkosťou zrnka čierneho korenia, ktorý sa skladal z dvoch izotopov vodíka, pričom tento  proces vygeneroval až 10 000 000 GW fúznej energie.

Pomocou laserového systému Omega vedci z LLNL stlačili železo pod tlakom 5,6 milióna atmosfér. Zdroj: LLNL

Ako však píše portál SciTechDaily, hoci v tej dobe bolo tejto udalosti venované množstvo mediálnej pozornosti, vedcom sa všetky dosiahnuté úspechy podarilo pred vedeckou obcou prezentovať až 8. novembra počas 63. zasadnutia APS (American Physical Societ) divízie plazmovej fyziky.

Treba podotknúť, že v tomto prípade sa jedná o fúziu s inerčným udržaním, kým vyvíjané termojadrové reaktory, najmä ITER vo Francúzsku, využívajú metódu magnetického udržania plazmy vo svojej komore toroidného tvaru (tokamak).

Inerčné udržanie je jedna z mnohých ciest, ako pristupovať k problému získavania energie zlučovaním atómových jadier. Pri tejto metóde, respektíve programe fúznej energie sa iniciuje reakcia jadrovej fúzie stláčaním a zahrievaním miniatúrnych peletiek naplnených termonukleárnym palivom. Palivovú kapsulu laserové lúče stláčajú a zahrievajú na teplotu až 100 miliónov °C, vďaka čomu sa palivo mení na malé kvapôčky plazmy.

Ešte stále to nie je to „pravé orechové“

Počas experimentu, ktorý sa odohral 8. augusta, sa podarilo získať približne 1,3 MJ, vďaka čomu teraz môžeme skonštatovať, že fúzna reakcia dokázala prekročiť množstvo energie absorbovanej palivom použitým na jej spustenie.

LLNL

Napriek tomu, že odborníci zaoberajúci sa jadrovou fúziou majú pred sebou ešte množstvo rokov výskumu a tvrdej práce, tento výsledok predstavuje obrovský míľnik a výrazné zlepšenie oproti minulosti. V porovnaní s výsledkami dosiahnutými minulí rok ide o 8-násobné zlepšenie a s rokom 2018 až o 25-násobné zlepšenie.

Vo výsledku však stále nemožno hovoriť o tom, že produkovaná energia prevyšuje celkový energetický vstup. Len samotný vstup z laserov si totiž vyžiadal 1,9 MJ. Aj napriek tomu však podľa vedcov ide o nesmierne dôležitý experiment, pretože merania prezradili, že palivová kapsula absorbovala 5-krát menej energie, než vytvorila v procese fúzie.

K týmto pozoruhodným výsledkom vedci dospeli vďaka neustálemu vylepšovaniu laserov, optimalizácií palivových kapsúl a nových diagnostických nástrojov.

Dúfajme teda, že je len otázkou času, kedy sa tento svätý grál energetiky podarí dosiahnuť. Ak chceme byť optimisti, projekt Helion Energy, ktorý nedávno získal finančnú podporu v hodnote 500 miliónov dolárov, sľubuje, že fúziou začne elektrickú energiu produkovať už v roku 2024.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú