Americký vedci z Národného laboratória Lawrence Livermore v Kalifornii dosiahli historický míľnik a jadrová fúzia sa vďaka nim posunula na pokraj nesmierne dôležitého technologického prelomu. Pomocou gigantických laserov vytvorili „výbuch energie“ až 8-násobne väčší než kedykoľvek pred tým, informuje Science Alert.

Teplota vyššia, než v jadre Slnka

Výskumníci v NIF (National Ignition Facility) v Kalifornii namierili extrémne silné laserové lúče na objekt s veľkosťou zrnka čierneho korenia, ktorý sa skladal z dvoch izotopov vodíka. Ako na svojej stránke píše Lawrence Livermore National Laboratory, proces vygeneroval až 10 000 000 GW fúznej energie.

To sa však podarilo len na tak krátky čas, že by sa mohol proces počas jediného mrknutia zopakovať niekoľko tisíc ráz. Podľa odborníkov ide však aj napriek tomu o extrémne dôležitý krok vpred.

LLNL

„Tieto výnimočné výsledky z NIF posúvajú vpred vedu, na ktorú sa spolieha Úrad pre národnú jadrovú bezpečnosť (NNSA) pre modernizáciu jadrových zbraní a produkciu a otvárajú tiež dvere novému výskumu,“ vyjadril sa Jill Hruby z NNSA.

Získali viac než jeden 1 megajoule

Počas tohto experimentu sa podarilo získať asi 70 % energie, teda vyše 1,3 MJ. Demonštrácia termojadrového vzplanutia je podľa profesora Jeremyho Chittendena jedným z najdôležitejších vedeckých cieľov posledných 50 rokov, píše Imperial College London.

Okrem toho, že nás takýto prelom posúva bližšie k využívaniu jadrovej fúzie v energetike, umožňuje vedcom oveľa lepšie a podrobnejšie skúmať vesmír v stave, v akom sa nachádzal len chvíľu po jeho zrode. Nanešťastie je to aj krok vpred pre vývoj moderných jadrových zbraní.

ITER

V tomto prípade sa jedná o fúzia s inerčným udržaním, vyvíjané termojadrové reaktory, najmä ITER vo Francúzsku, využívajú metódu magnetického udržania plazmy vo svojej komore toroidného tvaru (tokamak).

Stále sú neefektívne

Žiadny fúzny experiment dodnes nevydal viac energie, než do neho ústrojenstvo vložilo. Výnimkou nie je ani tento, pretože aj keď dokázali vedci získať množstvo energie, gigantické lasery a všetko ostatné ústrojenstvo jej spotrebovali oveľa viac.

Tímy momentálne vykonávajú analýzu získaných dát a snažia sa zistiť, čo sa v tak extrémnych podmienkach deje. Najnovší experiment podľa všetkého dosiahnutú teplotu oproti tomu poslednému zdvojnásobil a pre chápanie vlastností plazmy ide podľa Imperial College London o úplne nové teritórium.

Xinhua

Jadrová fúzia je stredobodom pozornosti po celom svete a len nedávno dokázala Čína prekonať teplotu nášho stelárneho jadra prekonať až 10-násobne. Teplotu 160 miliónov C° pritom udržali v reaktore až po dobu 20 sekúnd.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP