Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čínsky experimentálny reaktor HL-2M, ktorý bude vyrábať energiu za pomoci jadrovej syntézy, je pripravený na spustenie. Jeho testovacia prevádzka pomôže vedcom prekonať prekážky na ceste k plnohodnotnému reaktoru, informuje portál IFLScience.

Posledné desaťročie sa nieslo v znamení prelomových objavov v oblasti jadrovej syntézy. Vedci túžili napodobniť procesy prebiehajúce na našom Slnku a priniesť tak neobmedzenú čistú energiu. Vzniklo tak medzinárodné úsilie, ITER, pre vývoj a budovanie reaktorov, ktoré by sa dali v jednoduchosti popísať ako „umelé Slnko“.

Doplnené 31. mája 2021:

Čínsky reaktor HL-2M bol v prevádzke prvýkrát otestovaný ešte v decembri 2020, teda rok po oznámení jeho spustenia. Po pár mesiacoch však zlomil svetový rekord, keď teplota jeho plazmy dosiahla neuveriteľných 120 miliónov °C po dobu 101 sekúnd a potom až 160 miliónov °C počas 20 sekúnd, informoval čínsky portál Global Times.

Pre porovnanie, teplota v jadre Slnka dosahuje „len“ 15 miliónov °C a tento čínsky Tokamak tak presiahol jeho teplotu viac ako 100-násobne. Podobne úctyhodný bol však aj predošlý rekord, ktorý bol dosiahnutý pri teplote plazmy na úrovni 100 miliónov °C po dobu 100 sekúnd. Dlhodobým cieľom je však udržanie vysokej teploty po čo najdlhšiu možnú dobu.

Hoci doteraz dosiahnuté úspechy tohto čínskeho „umelého Slnka“ ohromia, od funkčného fúzneho reaktora sú vedci podľa Lina Boqianga z Čínskeho centra pre výskum energetickej ekonomiky na univerzite v Sia-mene dobrých 30 rokov.

NEPREHLIADNI
Energia z hviezd pre našu budúcnosť. Kedy začneme využívať Tokamak a prečo trvá jeho výstavba desaťročia?

Keď sa raz však začne takýto reaktor využívať, navždy to zmení energetiku nielen v Číne, ale po celom svete. Čína totiž nie je jedinou krajinou, ktorá na vývoji Tokamaku pracuje a obdobný projekt má aj Európa.

Pôvodný článok z decembra 2019:

Umelé Slnko, ktoré je 13-násobne horúcejšie

Čína sa zaviazala vybudovať experimentálne reaktory na jadrovú syntézu v rámci svojich hraníc. Teraz sa očakáva, že čoskoro spustí jeden z nich. Konkrétne sa jedná o reaktor HL-2M, ktorý bol vybudovaný v Čcheng-tu, hlavnom meste čínskej provincie S’-čchuan. Jeho výstavbu mal na starosti Juhozápadný fyzikálny inštitút (SWIP) pod záštitou Čínskej národnej jadrovej spoločnosti (CNNC).

Zobraziť celú galériu (2)
AFP/Chinese Academy Of Sciences

Samotný postup výstavby bol ohlásený len pred niekoľkými týždňami a spustenie sa očakáva už nasledujúci rok. Ako píše portál SCMP, teplota plazmy vo vnútri reaktora HL-2M bude dosahovať až 200 miliónov stupňov Celzia. Pôjde tak o dvojnásobok doterajšieho rekordu reaktora tokmak EAST. Táto teplota je zároveň 13-násobkom teploty jadra nášho Slnka, ktoré dosahuje „len“ 15 miliónov stupňov Celzia.

Šiška naplnená extrémne horúcou plazmou

Samotný reaktor ma tvar „šišky“, avšak namiesto kysnutého cesta ma v sebe vákuovú komoru, v ktorej prúdi extrémne horúca plazma. Tá sa sformuje tak, že do vákuovej komory sa pustí čistý plyn. Silný elektrický prúd odstráni z plynu všetky elektróny, čím ho zmení na horúcu plazmu. Tá musí byť následne stabilizovaná silným magnetickým poľom.

Kolízie a metódy pomocného zahrievania vedú k neuveriteľným teplotám a tlakom vo vnútri reaktora. Pri týchto extrémnych podmienkach nakoniec dochádza k zlúčeniu jadier vodíka a vzniká hélium. Tento proces uvoľňuje obrovské množstvo energie, z ktorej časť sa prenáša na steny komory, odkiaľ sa zbiera a premieňa na elektrickú energiu.

Úspešné testy na reaktore HL-2M pomôžu k ďalšiemu vývoju dokonalejších reaktorov

HL-2M je ďalším dôležitým odrazovým mostíkom na ceste k reaktoru CFETR, ktorý je stále vo fáze návrhu. Vedci musia na ceste k vytvoreniu plne fungujúceho reaktora na jadrovú syntézu prekonať mnoho problémov. Jednotlivé skúšky na experimentálnych reaktoroch ale pomáhajú riešiť tieto problémy, a tak sa vedci vo vývoji neustále posúvajú dopredu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú