Irán sa po prvý raz priznal k záhadnej munícii, ktorá bola pozorovaná už viackrát pri rôznych príležitostiach, avšak nikdy nie priamo v rukách tejto krajiny. Ako informuje portál The Drive, krajina sa k produkcii tejto munície priznala tým, že ju ukazovala Rusku. Na túto muníciu sa pozrel aj minister obrany Ruska, Sergej Šojgu a nie je preto vylúčené, že ju čoskoro uvidíme v bojoch na Ukrajine.

Obľúbený ruský spojenec

Reč je o munícii, ktorá je známa pod číslom 358. Má ísť o špeciálne rakety zem-vzduch so schopnosťou zotrvania vo vzduchu a vyčkávania na vhodný cieľ (loitering munition). Predpokladá sa, že sú tieto strely v prevádzke od roku 2018, avšak kvôli nedostatku informácií zo strany Iránu nie je možné definitívne tieto tvrdenia potvrdiť či vyvrátiť.

Konkrétne detaily týkajúce sa striel 358 ostávajú záhadné a nie je preto jasné, čo všetko dokážu. Celá strela je vybavená až tromi sadami plutiev, ktoré zabezpečujú stabilitu a manévrovanie. Odborníci dodávajú, že tieto strely zdieľajú niektoré komponenty s dronmi z Iránu, ktoré používa aj Rusko.

Irán je dobrým spojencom Ruska, vďaka čomu sa Rusku podarilo zabezpečiť dodávky spomínaných dronov a to vo veľkom. Tieto drony, známe ako Šáhid 136, sú vo veľkom používané v útokoch proti Ukrajine a ich výhodou je pomerne nízka cena a vysoká ničivá sila. Ukrajine sa však, našťastie, darí tieto zariadenia pomerne efektívne zostreľovať.

Majú aj expertov

Irán je prekvapivo technologicky pomerne pokročilou krajinou a i keď nemá kapacity na výrobu množstva komponentov, z importovaných súčiastok dokáže skonštruovať množstvo strojov. Krajina dokonca tvrdí, že sa jej podarilo vyniesť na obežnú dráhu úspešne družicu.

Nebezpečný obchod

Senzory nájdené na získaných strelách tohto typu viac pripomínajú tie, ktoré už boli v minulosti identifikované na iných strelách a nie je vylúčené, že sú niektoré z komponentov zo západu a podliehajú sankciám. Ukázalo sa totiž, že Irán zvláda importovať niektoré západné súčiastky napriek sankciám, pričom z nich vytvorené smrteľné zbrane potom končia na Ukrajine, píše The Guardian.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú