Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rusko vo svojej vojne na Ukrajine začalo, kvôli nedostatku vlastnej techniky, používať samovražedné iránske drony Šáhid 136, ktoré stihli za pomerne krátku dobu napáchať obrovské škody, píše Forbes. Detaily dohody medzi Ruskon a Iránom síce známe nie sú. Putin pritom touto kľúčovou technikou plytvá aj na civilistoch.

Desia najmä civilistov

Drony Šáhid 136 sú v službe len pomerne krátku dobu, no už dokázali svoju efektivitu na bojisku. Kým pre Ukrajinu to boli predovšetkým drony Bayraktar TB-2, ktoré dokázali svoju užitočnosť, pre Rusko sú tieto iránske kusy leteckej techniky zrejme lepšie, než drony ruskej výroby.

Ich obrovskou výhodou je tiež fakt, že aj napriek vysokej presnosti sa jedná o pomerne lacnú technológiu. Cena jedného takéhoto „kamikadze“ dronu sa pohybuje na úrovni 20 000 amerických doláro, kým ceny riadených striel môžu dosahovať niekoľko miliónov, čo rozhodne nie je vhodná kombinácia s ruskou spoľahlivosťou. Ako totiž spomína Reuters, niektoré zlyhávali až v 60 % prípadoch.

Ako navyše informuje Jerusalem Post, okrem dronov má Irán predať Rusku aj rakety. Rusko totiž už vyčerpalo väčšinu svojho raketového arzenálu pri terorizovaní civilného obyvateľstva Ukrajiny, čo je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mu na fronte nedarí a ukrajinská armáda oslobodila tisícky kilometrov územia.

Kamikadze drony má aj Ukrajina

Drony s podobnou funkciou má v rukách aj samotná Ukrajina. Jedná sa o zariadenia Switchblade 300, ktoré sú schopné s presnosťou zasiahnuť nepriateľské ciele. Takýmto spôsobom dokázali ukrajinskí vojaci nedávno trafiť aj posádku ruského tanku.

Okrem toho Ukrajina využíva aj veľké množstvo klasických dronov, ktoré vybavujú špeciálne upravenou muníciou. Efektivita sa skrýva v nízkych nákladoch, schopnosti ničiť drahé ciele a bezpečí operátorov.

AeroVironment

Ľahký cieľ pre obranu

Podľa The Guardian je zásadným problémom to, že Irán porušuje predajom zbraní Rusku jadrovú dohodu. Upozorňuje na to Francúzsko a Spojené Kráľovstvo, zatiaľ však tieto krajiny neplánujú otvoriť tento problém na pléne OSN a začať ho takouto cestou aktívne riešiť. Iránsky režim je totiž v zlej situácii a doma čelí masívnym protestom.

Aj keď Rusku spomínané drony zásadne pomáhajú, nesú aj niekoľko nevýhod. Na rozdiel od rakiet sú pomalé a letia rýchlosťou do 200 km/h, čo z nich robí ľahký cieľ pre protivzdušnú obranu, píše Newsweek. Rozpätie krídel dosahuje 2,5 m a dĺžka 3,5 m, pričom dokáže niesť hlavicu s hmotnosťou až 40 kg.

Ako navyše dodáva The Aviationist, tieto drony nie sú žiadnou zázračnou superzbraňou a ich motory s výkonom 50 koní sú dokonca dostupné na AliExpresse. Vzhľadom na výkon motora navyše mnohí spochybňujú aj vzdialenosť, ktorú majú tieto drony podľa Iránu prekonať – až do 2 500 km.

Celý stroj váži 200 kg a poháňa ho spaľovací motor s vrtuľou, ktorá je na zadnej časti dronu. Irán síce použitie týchto dronov na Ukrajine poprel, avšak úlomky ich prítomnosť niekoľkokrát potvrdili. Rusko tieto drony pomenovalo Geraň-2 a ako spomína Yahoo, podľa ukrajinských vojakov je tieto drony počuť na kilometre a je ľahké ich zostreliť aj klasickými strelnými zbraňami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú