Zdá sa, že smartfónový trh pomaly dosiahol svoj strop a podľa analytickej spoločnosti Counterpoint Research sú momentálne jednotliví výrobcovia pod značným tlakom, aby dokázali zvyšovať svoj profit. Ako víťaz ale zo súčasnej situácie vystupuje Apple.

Nedávna analýza Counterpoint Research sa venuje poslednému kvartálu minulého roka. Spoločnosť sledovala príjmy a zisk z predaja stoviek zariadení na svetovom trhu. Zo záverov vyplýva, že medziročne sa profit z predaja znížil o jedno percento. Apple však v porovnaní s minulým rokom zarobil viac, pričom rozdiel je tiež jednopercentný.

Zobraziť celú galériu (1)
Counterpoint Research

Najvýraznejšie sa o to pričinil iPhone X, ktorý dokonca zodpovedá za 35 % ziskov celého trhu. Na trhu bol pritom len dva mesiace zo sledovaného kvartálu. Apple má navyše v prvej desiatke najziskovejších zariadení až 8 svojich smartfónov. Nachádzajú sa tu aj niekoľkoročné modely ako iPhone SE či iPhone 6. Najvyššie je z konkurencie Galaxy Note 8, ktorý na 6. mieste zodpovedá za 3,9 percent ziskov v štvrtom kvartáli. Podľa informácií z analýzy Counterpoint Research, iPhone X vygeneroval až 5-krát väčší zisk než bol kombinovaný profit vyše 600 Android výrobcov.

Číňania zvyšujú ceny

Z čínskych značiek sa najviac darilo Huawei, ktorý zvýšil zisk o 59 %. Analýza predpokladá, že výrobcovia z najľudnatejšej krajiny sveta budú pokračovať v náraste profitu aj v nasledujúcich kvartáloch. Zo správy tiež vyplýva, že čínske značky predávajú svoje smartfóny čoraz drahšie:

„Kumulatívne zisky čínskych OEM dosiahli v priebehu štvrtého štvrťroka 2017 1,3 miliardy USD. Toto bolo spôsobené mixom smartfónov strednej a vyššej triedy. Priemerná predajná cena (ASP) ich  vlajkových lodí tiež vzrástla. Kľúčoví čínski hráči ako Huawei, OPPO a Vivo sa teraz snažia o zvýšenie cenového rozhrania využívaním vlastných výrobných kapacít a prinášaním inovácií do svojich zariadení,“ dodal zástupca riaditeľa Counterpoint Research, Tarun Pathak.

O cene iPhone X sa hovorilo už dosť a každému je jasné, že ide o poriadne drahé zariadenie. Apple však tento smartfón očividne prináša obrovské zisky. Spoločnosť z Cupertina tak jednoznačne kraľuje v oblasti ziskov všetkým ostatným výrobcom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom