V dobe, keď nové smartfóny prinášajú čoraz väčšie obrazovky a minimálne rámiky, sa tomuto trendu nevyhlo ani kalifornské Apple. Po niekoľkoročnom zaužívanom dizajne svojich modelov spoločnosť vyrukovala so zbrusu novou podobou výročného modelu. iPhone X kvôli svojmu spracovaniu už neobsahuje obľúbené domovské tlačidlo, čo môže mierne skomplikovať jeho používanie.

Klasická koncepcia smartfónov Apple bola fanúšikom dobre známa po dlhé roky. Tlačidlá ovládania hlasitosti a napájania majú miesto po bočných stranách a predok iPhonov dlho okrem displeja tvorilo aj okrúhle domovské tlačidlo. Doň neskôr výrobca zabudoval aj snímač odtlačkov prstov, na ktorý si používatelia veľmi rýchlo zvykli. S príchodom výročného modelu iPhone X sa však zásadne zmenilo mnoho vecí. Spomedzi inovácií, ktoré Apple využilo, je najviditeľnejšou zmenou práve absencia domovského tlačidla. Toto razantné rozhodnutie tak môže spôsobiť mierne komplikácie pri používaní doteraz najrevolučnejšieho iPhonu.

Zbohom Touch ID, zbohom domovské tlačidlo

Fyzické domovské tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov Apple nahradilo softvérovými gestami, ktoré umožňujú navigáciu v operačnom systéme iOS 11. Zvyšok možností, ktoré nebolo možné priradiť gestám, spoločnosť pridala tlačidlu napájania. To si zachovalo aj svoje pôvodné poslanie a po jeho stlačení sa tak telefón prebudí, respektíve uspí. Pomocou neho je stále možné realizovať aj vypínanie/zapínanie či reštart, no okrem toho teraz prináša ešte niekoľko noviniek.

Hardvérové funkcie nahradili softvérové gestá

Dvojité stlačenie tlačidla napájania spustí funkciu Apple Play. Ak používateľ stlačí toto tlačidlo 3-krát po sebe, objavia sa možnosti prístupu a pri dlhom podržaní je aktivovaný asistent Siri. Snímky obrazovky sa na rozdiel od Android smartfónov vytvárajú stlačením tlačidla na zvýšenie hlasitosti spolu s domovským tlačidlom. Pri dlhom podržaní tejto kombinácie tlačidiel zase dôjde k vynútenému vypnutiu smartfónu. Toť funkcie, ktoré boli priradené tlačidlu napájania, no čo ponúkajú spomínané gestá?

Základná funkcia domovského tlačidla bola softvérovo nahradená gestom potiahnutia prstom zo spodku obrazovky. Pri rovnakom geste a následnom podržaní prsta sa spustí ponuka naposledy otvorených aplikácií. Potiahnutie prstom z pravej hornej časti obrazovky otvorí „Kontrolné centrum“, kde sa nachádzajú skratky ovládania mnohých funkcií. Pri geste potiahnutia zo stredu alebo ľavej časti vrchu displeja sa klasicky zobrazí notifikačná lišta, kde používateľ nájde všetky prichádzajúce upozornenia.

iPhone X bez domovského tlačidla už nie je tým pravým „orechovým“

Zmien, ktoré výročná pýcha Apple prináša, je skutočne veľa. Okrem celkovo prepracovného dizajnu či duálneho fotoaparátu sa šťastní majitelia stretnú tiež s nevkusným výrezom do obrazovky, ktorý ukrýva funkciu Face ID. Tá nahrádza snímač odtlačkov prstov, ktorý výrobca z tejto novinky úplne vylúčil. Nový hardvér a spracovanie iPhone X so sebou priniesli výrazné zmeny, na ktoré si budú aj dlhoroční fanúšikovia týchto smartfónov chvíľu zvykať.

Nenechaj si ujsť
Za opravu displeja na iPhone X zaplatíš cenu minuloročnej čínskej vlajkovej lode

Apple však vďaka obrazovke citlivej na tlak mohlo vytvoriť aspoň virtuálne domovské tlačidlo, ktoré má napríklad Samsung Galaxy Note 8 či Galaxy S8/S8+. To, či sa novinky budú páčiť aj samotným používateľom iPhonu X, sa ukáže v najbližších dňoch, pretože už onedlho sa tento skvost dostane do predaja aj u nás na Slovensku. Predobjednal si si už tento výročný model Apple alebo by si zvolil lacnejšiu alternatívu?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom