Google je obrovskou spoločnosťou, ktorá má dnes kontrolu nad mnohými oblasťami internetu a jeho vyhľadávač je azda najpoužívanejším na svete. Jeden z interných zamestnancov však teraz prezradil, že táto firma nie je taká, ako ju verejnosť môže vnímať. Po odhaleniach dokumentov, ktoré Google pre ľuďmi skrýva, začal mať Zachary Vorhies strach o svoj život, keď naňho údajne zamestnávateľ zavolal políciu. Informácie priniesol portál Daily Mail s odvolaním na Project Veritas.

Interný zamestnanec Googlu odovzdal stovky dokumentov neziskovej organizácii Project Veritas, ktorá sa zaoberá vyšetrovaním korupcie, či podvodov vo verejných a súkromných inštitúciách. Dokumenty pritom mali obsahovať informácie o filtrovaní vyhľadávania cez Google Search, pričom spoločnosť má z kontroverzných dôvodov blokovať vybrané spravodajské weby a ďalšie portály.

Uniknuté interné dokumenty odhaľujú pravdu o jednom z najväčších technologických gigantov

Odhalenia pritom potvrdzujú manipuláciu Googlu s algoritmami pre vyhľadávanie stránok, z ktorých „boli vylúčené konzervatívne weby ako The National Enquirer, Media Matters alebo Infowars“, informuje Daily Mail. Podľa Zacharyho Vorhiesa je Google pokrytecký a tieto dokumenty majú popierať aj tvrdenia CEO spoločnosti, Sundara Pichaia, ktorý pred kongresom prehlásil, že nepodporujú ľavicu alebo demokratov pred konzervatívcami.

Nenechaj si ujsť
Google čelí ďalšej kritike z dôvodu zneužívania svojho monopolného postavenia

Dokumenty som odovzdal organizácii Project Veritas, pričom som ich zbieral už viac ako rok. Dôvodom, prečo som tieto dokumenty zhromaždil, bolo to, že som videl, že sa v spoločnosti deje niečo temné a nezákonné a uvedomil som si, že tu nielenže dôjde k falšovaniu volieb, ale v podstate k zneužitiu tohto falšovania volieb pri zvrhnutí Spojených štátov,“ vyjadril sa Zachary Vorhies pre Project Veritas.

Krátko po zverejnení týchto interných dokumentov mal pritom Zachary obdržať list od Googlu s niekoľkými požiadavkami, medzi ktorými bolo aj odovzdanie všetkých získaných dokumentov. Tie však mal odovzdať aj Úradu spravodlivosti na protimonopolnom oddelení. Potom si tohto zamestnanca Googlu vyhľadala aj polícia zo San Francisca, ktorá mala údajne obdržať hovor od Googlu, ktorý sa týmto chcel uistiť, či je „zdravý“.

Redakčná agenda a hodnotenie webov majú byť bežnými praktikami

Zachary však potvrdil, že okrem polície si ho našlo aj komando SWAT, FBI a jednotka špecializovaná na bomby. Polícia San Francisca pritom potvrdila, že prijala hovor s požiadavkou o kontrolu „duševného zdravia“ tohto zamestnanca. To všetko sa malo udiať kvôli tomu, že zverejnil dokumenty, ktoré odhaľujú manipuláciu s vyhľadávaním Googlu pre zariadenia s Androidom. Algoritmy mali obsahovať akúsi „čiernu listinu“ zakázaných konzervatívnych a progresívnych webov a hodnotenie jednotlivých stránok.

Zobraziť celú galériu (2)
Flickr (Úprava redakcie)

Project Veritas pritom zhromaždil všetky získané dokumenty, ktoré si môžeme stiahnuť na tomto odkaze. Majú obsahovať dôkazy v pôvodnej podobe bez akýchkoľvek úprav, ktoré si môže pozrieť celá verejnosť. Niektoré z nich odhaľujú aj internú komunikáciu o dokumente „kávové zrná“, v ktorom zamestnanec Googlu vyjadruje obavy o „skreslení náborových praktík spoločnosti Google spôsobom, ktorý by mohol vyvolať právne otázky“.

Ďalší z dokumentov potom obsahuje aj diskusiu o zmene prekladu tweetu Donalda Trumpa, ktorý mal Google upraviť. Množstvo získaných informácií, ktoré Zachary Vorhies zverenil, je naozaj veľké a na praktiky Googlu rozhodne nevrhajú dobré svetlo. Práve tento gigant je jednou z viacerých spoločností, ktoré čelia protimonopolnému vyšetrovaniu kvôli zneužitiu svojho postavenia a možností, ktoré mu postupom rokov priniesli až príliš veľa moci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú