Webové stránky na vyhľadávanie voľných pracovných pozícií sa ohradili voči spoločnosti Google, ktorá vraj zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu. Reuters uvádza, že pod list adresovaný Európskej komisii, ktorá má konanie Google vyhodnotiť, sa celkovo podpísalo 23 portálov.

Problém spočíva v tom, že od roku 2017, resp. od roku 2018 (v UK) začal Google vo výsledkoch vyhľadávania zobrazovať aj voľné pracovné pozície. Spočiatku to tak bolo len na území USA, no od minulého roku sa táto novinka dostala aj do Spojeného kráľovstva. To sa nepáči menším portálom a stránkam s ponukami práce, ktoré označujú konanie giganta za zneužívanie postavenia na trhu či dokonca ako využívanie nezákonnej výhody v porovnaní s inými spoločnosťami.

Pripravuje sa aj formálna sťažnosť

Menšie stránky vidia problém aj v tom, že spoločnosť nemusí míňať obrovské peniaze na marketing, nakoľko je vo vyhľadávaní lídrom. Tým, že poskytuje vo svojich výsledkoch aj priamo ponuky na zamestnanie (väčšinou pozície do call centra), tak sú všetci ostatní v úzadí. Chyba je však skôr v samotných portáloch.

Spoločnosť Google totiž poskytuje možnosť zobrazovania pracovných ponúk všetkým stránkam. Stačí sa riadiť pokynmi a upraviť zdrojový kód tak, aby počítače mohli ľahko identifikovať rôzne kľúčové slová ako názov pozície či ponúkaná mzda. Mnoho popredných „hráčov“ na trhu sa už prispôsobilo a napríklad spoločnosť Monster Worldwide si takto zvýšila návštevnosť. S približne 120 miliónmi kliknutí ide o dvojnásobok v porovnaní s rokom 2017.

Google: Populárny vyhľadávač v USA a v UK ponúka priamo pracovné ponuky

Ide tiež o jednoduchší spôsob hľadania práce pre bežných používateľov, ktorí výsledky nájdu už priamo pri vyhľadávaní prostredníctvom vyhľadávača Google. Okamžite tak vidia základné informácie + plat a v prípade záujmu sa môžu prekliknúť na danú ponuku.

Prečítaj si tiež
Európska únia ovplyvní vyhľadávanie v Androide. Google musí zakročiť

Napriek tomu nespokojní prevádzkovatelia webov plánujú v tlaku na Google pokračovať a v prípade, že Európska komisia nebude na výzvu reagovať, tak podniknú ďalšie právne kroky. Ako prvé plánujú podať oficiálnu sťažnosť proti spoločnosti Google za zneužívanie svojho postavenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú