Mobilné dáta boli kedysi nedostupnou a najmä drahou záležitosťou, ktorú si mohli dovoliť len tí majetnejší používatelia smartfónov. Postupom času však operátori svoje ponuky upravovali a ceny boli z roka na rok prívetivejšie. V mnohých krajinách sveta neponúkajú operátori svoje dáta vôbec lacno, no najdrahší internet dát majú obyvatelia Kanady, ktorým rozhodne nezávidíme ani my.

Ceny mobilných dát sa v mnohých krajinách líšia a závisia od vybavenia a ponuky tamojších operátorov. Niektorí zákazníci na Slovensku môžu pociťovať nespravodlivosť, keď uvidia, za koľko ponúka internet v mobile India, alebo Fínsko. Naša krajina však na tom s cenami dát rozhodne nie je najhoršie.

Nelichotivé prvenstvo si drží Kanada

Tento fakt potvrdil prieskum portálu Tefficient, ktorý porovnal ceny dát operátorov z 36 krajín sveta v roku 2017. Výsledky tiež ukázali priemernú mesačnú spotrebu internetu v jednotlivých častiach Zeme, no Slovensko sa medzi vybrané krajiny v prieskume nedostalo. Ocitli sa v ňom však naši českí susedia, ktorých operátori si viedli pri cenách za dáta priemerne. Čísla pri spotrebe mobilného internetu už lichotivé neboli. Z vybraných častí sveta totiž patrí Česko spolu s Nemeckom, Belgickom, Holandskom, Gréckom a Portugalskom medzi krajiny, kde sa dáta v smartfónoch využívajú najmenej.

Nenechaj si ujsť
Veľký prehľad: Toľkoto stoja paušály slovenských operátorov v rôznych cenových kategóriách

Veľké prekvapenie však priniesol prieskum situácie v Kanade. Priemerná mesačná spotreba v tejto krajine totiž činí len 1,3 GB, pričom tamojší operátori Bell a Rogers si za 1 GB dát vypýtajú bez výčitiek svedomia aj 20 € mesačne. S touto cenovkou sú tak dáta v Kanade až 35-násobne drahšie ako v Indii. Práve táto krajina ponúka jedne z najlacnejších mobilných dát, ktorých využitie sa neustále zvyšuje. V roku 2017 išlo o medziročný nárast až 300 %, zatiaľ čo „javorové listy“ zvýšili využitie internetu pre smartfóny len o 6 %.

Obyvatelia Kanady si tak musia neustále strážiť svoje doslova drahocenné dáta, aby neprečerpali mesačný limit. Potom by ich totiž mohol doma čakať nepríjemný šek s poriadnym nedoplatkom. Situácia sa však v tejto krajine nezmenila už od roku 2016, kedy portál Tefficient označil Kanadu za jednu z krajín s najdrahšími mobilnými dátami na svete.

Zákazníci sa tam tak od operátorov veľkej zmeny zrejme tak skoro nedočkajú a aj naďalej si za internet v mobile poriadne priplatia. Pre porovnanie má také Fínsko zasa 1 GB dát za jednu z najnižších cien, pričom tam používatelia mesačne na mobilnom internete presurfujú viac ako 12 GB.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom