Intel vstupuje do nového segmentu grafických kariet, kde predstavil úplne novú radu orientovanú na hráčov. Doteraz firma pôsobila len v oblasti menej výkonných grafík, kde naposledy ukázala sériu Iris Xe. Na nové grafické karty Intel Arc upozornil napríklad portál The Verge.

Séria Arc je očakávaná kategória Intelu, ktorá bude pozostávať z diskrétnych grafických kariet. Nejde teda o jediný model, ale hneď o niekoľko kúskov z novej série. Prvá karta sa na pulty obchodov dostane už začiatkom budúceho roka. Pôvodne niesla označenie DG2, aktuálne ju ale Intel pomenoval ako „Alchemist“.

Ako informuje Engadget, označenie Arc pokryje hardvér, softvér a všetky služby spojené s týmito grafickými kartami určenými pre stolné počítače a laptopy. Nasledujúce a zatiaľ nepredstavené generácie kariet ponesú kódové označenia Battlemage, Celestial a Druid.

Najočakávanejší model Alchemist bude podporovať viaceré moderné technológie ako hardvérový ray-tracing, mesh shading, variabilné tieňovanie a Direct12 X Ultimate. Intel ponúkne aj odpoveď na DLSS od NVIDIE a ukáže vlastné vzorkovanie na báze umelej inteligencie.

Karty vychádzajú aj z línie Iris Xe

Línia kariet Iris Xe je posledným zárezom Intelu, ktorý sme vychválili napríklad v recenzii na Lenovo Lenovo ThinkPad X1 Nano. Išlo o efektívnejšiu líniu kariet s nižším výkonom, ktorá je určená pre ľahšie laptopy a vopred postavené počítače, pričom využíva architektúru Xe LP.

Architektúra XE-HPG u karty Alchemist poskytne potrebnú škálovateľnosť, ktorá zabezpečení pokročilé grafické funkcie. Ide o kombináciu Xe LP, HP a HPC mikroarchitektúr.

Intel to prezentoval aj na videu, v ktorom demonštroval schopnosti grafík hneď na viacerých herných tituloch ako na Forze Horizon 4, Psychonauts 2, PUBG, Chivalry 2, Metro Exodus a najmä remasterovanej trilógii Crysis.

Otázkou teda ostáva, na aké grafické nastavenia Intel Arc tieto hry zvládne, keďže práve posledný spomínaný titul je stále orieškom aj pre najvýkonnejšie grafické karty súčasnosti. Intel sľúbil, že viac z Arc architektúry a rovnako z karty Alchemist ukáže v nasledujúcich mesiacoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú