Spoločnosť Intel predstavila pred niekoľkými mesiacmi extrémne rýchle disky Intel Optane ako priamu konkurenciu pre SSD disky. Jeho najnovším produktom sa však snaží presadiť aj v oblasti operačných pamätí, oproti ktorým ponúka viacero výhod.

Intel predstavil úplne nové moduly založené na technológii 3D XPoint, a to vo veľkostiach 128, 256 a 512 GB. Určené sú do DDR4 slotov a hlavne pre servery. Sľubujú lepšiu výkonnosť a hlavnou výhodou je, že po vypnutí ich napájania dokážu naďalej uchovať dáta a samozrejme aj ich niekoľkonásobná veľkosť.

Prvé kusy už budúci rok

Zatiaľ však určite nenahradia klasické DDR4 RAM pamäte. Ako sa však budú klasické pamäte kombinovať s tými od Intelu, zatiaľ spoločnosť nenaznačila. Nie je známa ani ich spotreba, výkon a ani cena. Určite však nepôjde o lacnú záležitosť a pre bežného používateľa pravdepodobne ani nebudú vhodné. Moduly budú podporované ďalšou generáciou platformy Xeon procesorov, ktoré sú určené primárne pre servery.

Nenechaj si ujsť!
Nová technológia počítačových pamätí dokáže spracovávať informácie až 1000-krát rýchlejšie

Potencionálni zákazníci si už onedlho budú môcť tieto pamäte vyskúšať, nakoľko Intel začne rozposielať prvé kusy k testovaniu. Pravdepodobne už vtedy sa dozvieme prvé informácie o rýchlostiach a celkovom výkone v porovnaní s DDR4 RAM pamäťami. Hromadná dostupnosť a výroba je naplánovaná na budúci rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom