Pamäťové jednotky využívame v každom smartfóne, počítači či notebooku. Ich schopnosti sú častokrát obmedzené nižšími rýchlosťami, no Intel na tento problém našiel riešenie. V spolupráci so spoločnosťou Mirai Technology vyvinul ultra-rýchle pamäte, ktoré sa už čoskoro majú objaviť v novej generácii počítačov.

Technológie sa každým dňom posúvajú stále vpred a my sme svedkami čoraz výkonnejších zariadení. Ich rýchlosť a výpočtová sila záleží od mnohých aspektov, medzi ktoré nepochybne patria aj operačné pamäte RAM či pevné disky. Budúce počítače budú mať omnoho rýchlejší prístup k informáciám aj vďaka nových typom pamätí od Intelu s technológiou 3D XPoint. Na nej spoločnosť pracovala s Mirai Technology už od roku 2012 a vo výsledku sa ich spoluprácou podarilo vyvinúť pamäte, ktoré sú niekoľkonásobne rýchlejšie.

Intel Optane 3D XPointzdroj fotografie: Screenshot/pbcorp/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nová generácia Intel Xeon procesorov je tu. Oproti predchodcovi prináša až 56 % navýšenie výkonu

Ďalšou nesmiernou výhodou týchto pamätí okrem ich rýchlosti je schopnosť udržať v sebe informácie aj po vypnutí počítača. To je vlastnosť, ktorá operačným pamätiam RAM od počiatkov chýba. V porovnaní s doteraz používanými pamäťami typu NAND a DRAM sú tie s 3D XPoint technológiou až 1000-krát rýchlejšie. To sa týka ako zápisu, tak aj čítania. Účelom tejto technológie však nie je nahradiť doterajšie pamäte v počítačoch, ale spolupracovať s nimi. Svoje miesto si tak Intel Optane nájde medzi operačnou pamäťou RAM a pevným diskom počítača.

Intel Optane 3D XPointzdroj fotografie: Screenshot/pbcorp/YouTube

Vďaka 3D XPoint technológií sa výpočtová sila počítačov ešte viac zvýši a citeľné to bude či už pri streamovaní videí, hraní najnáročnejších hier alebo pri práci s grafikou. Prvou pamäťou od Intelu s touto technológiou bude Optane SSD DC P4800X. Za 375 GB úložného miesta si zákazník zaplatí hriešnych takmer 1400 €. K dispozícií však bude aj lacnejší variant s kapacitou 16 GB a cenou 40 €. Cena týchto pamätí je pomerne vysoká, no vzhľadom na ich schopnosť zrýchliť prácu s rôznymi aplikáciami až o 600 % si ju určite zaslúžia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom