Pamäťové jednotky využívame v každom smartfóne, počítači či notebooku. Ich schopnosti sú častokrát obmedzené nižšími rýchlosťami, no Intel na tento problém našiel riešenie. V spolupráci so spoločnosťou Mirai Technology vyvinul ultra-rýchle pamäte, ktoré sa už čoskoro majú objaviť v novej generácii počítačov.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Technológie sa každým dňom posúvajú stále vpred a my sme svedkami čoraz výkonnejších zariadení. Ich rýchlosť a výpočtová sila záleží od mnohých aspektov, medzi ktoré nepochybne patria aj operačné pamäte RAM či pevné disky. Budúce počítače budú mať omnoho rýchlejší prístup k informáciám aj vďaka nových typom pamätí od Intelu s technológiou 3D XPoint. Na nej spoločnosť pracovala s Mirai Technology už od roku 2012 a vo výsledku sa ich spoluprácou podarilo vyvinúť pamäte, ktoré sú niekoľkonásobne rýchlejšie.

Intel Optane 3D XPointzdroj fotografie: Screenshot/pbcorp/YouTube

Nenechaj si ujsť
Nová generácia Intel Xeon procesorov je tu. Oproti predchodcovi prináša až 56 % navýšenie výkonu

Ďalšou nesmiernou výhodou týchto pamätí okrem ich rýchlosti je schopnosť udržať v sebe informácie aj po vypnutí počítača. To je vlastnosť, ktorá operačným pamätiam RAM od počiatkov chýba. V porovnaní s doteraz používanými pamäťami typu NAND a DRAM sú tie s 3D XPoint technológiou až 1000-krát rýchlejšie. To sa týka ako zápisu, tak aj čítania. Účelom tejto technológie však nie je nahradiť doterajšie pamäte v počítačoch, ale spolupracovať s nimi. Svoje miesto si tak Intel Optane nájde medzi operačnou pamäťou RAM a pevným diskom počítača.

Intel Optane 3D XPointzdroj fotografie: Screenshot/pbcorp/YouTube

Vďaka 3D XPoint technológií sa výpočtová sila počítačov ešte viac zvýši a citeľné to bude či už pri streamovaní videí, hraní najnáročnejších hier alebo pri práci s grafikou. Prvou pamäťou od Intelu s touto technológiou bude Optane SSD DC P4800X. Za 375 GB úložného miesta si zákazník zaplatí hriešnych takmer 1400 €. K dispozícií však bude aj lacnejší variant s kapacitou 16 GB a cenou 40 €. Cena týchto pamätí je pomerne vysoká, no vzhľadom na ich schopnosť zrýchliť prácu s rôznymi aplikáciami až o 600 % si ju určite zaslúžia.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
75%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
25%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
  • šakprečonie

    1.výpočtová sila sa nezvýši, zvýši sa len rýchlosť (aj to len pri klasickom pevnom disku ten váš xy krát) 2. nespomínate podporu len pre 7gen. intel procesorov ani nutnosť m.2 portu 3. keby mám na doske m.2 port od kúpy tam dám samsung 960 evo a problém s rýchlosťou vyriešený pri nižšej cene 4. radšej ani nespomenieme ako je to už dávno od prvých únikov o tomto