banner-redmi-4aKým mnoho častí sveta ešte nemá dostatočne vybudovanú 4G (LTE) sieť, Slovensko nevynímajúc, niektoré spoločnosti už v plnom prúde vyvíjajú nové 5G pripojenie. Jednou z nich je aj Intel, ktorý oznámil, že jeho 5G modem je v pokročilom vývoji. 

Pre použitie by mal byť dostupný už v druhej polovici tohto roka a rýchlosť sťahovania cez toto pripojenie bude dosahovať závratných 5 Gbps (gigabit-per-second). Aby si mal predstavu o tejto rýchlosti, zoberme si napríklad 50 GB film, ktorý stiahneš za približne 80 sekúnd.

intelmodem5gforces_0
zdroj fotografie: FierceWireless

Pre dosiahnutie tohto cieľa využíva modem niekoľko vylepšení, ako napríklad ultra-nízke latencie frekvencií, MIMO či pokročilé kódovanie kanálov. Modem je navrhnutý tak, aby fungoval s dnešnými 4G sieťami, ale aj 5G sieťami v budúcnosti. Tešiť sa môžeme na veľmi rýchle prenosy, ale aj streamovanie obsahu vo vysokom rozlíšení bez najmenších zásekov.

TIP: Tech News: 5G sieť zavíta do sveta už v roku 2020, aké vylepšenia prinesie?

intel-5g-modem-02zdroj fotografie: Golem.de

5G pripojenie je však oveľa bližšie než sa zdá. Americký operátor Verizon už začal s budovaním 5G v desiatich mestách a AT&T chce ponúkať 5G pre svoju službu DirecTV Now. T-Mobile sa plánuje do 5G pustiť v roku 2020, no jeho prvé testy ukázali ešte lepšie rýchlosti, a to až do 12 Gbps. Spoločnosti Samsung a Korea Telecom chcú pripraviť 5G pripojenie ešte pred začiatkom Zimných olympijských hier v roku 2018.

TIP: Tech News: 5G sieť zavíta do sveta už v roku 2020, aké vylepšenia prinesie?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP