Instagram je domovom stoviek miliónov profilov ľudí a stránok, ktoré denne pridávajú nespočetné množstvo obsahu. Ten nebol doteraz výrazne obmedzovaný, a tak sa mohli vo vyhľadávaní a pod rôznymi hashtagmi zobrazovať aj nie príliš vhodné fotografie. Nové rozhodnutie hovorí jasne, že sa Instagram bude angažovať v redukovaní nevhodného obsahu, ktorý sa už nedostane ku všetkým používateľom.

Facebook nedávno zaviedol do praxe svoje plány pre boj proti nacionalizmu a nenávistným prejavom, no podobná politika sa začne čoskoro uplatňovať aj na jeho dcérskej sociálnej sieti. Instagram má miliardu aktívnych používateľov každý mesiac, avšak mnoho pridávaných príspevkov je v rozpore s novými pravidlami spoločnosti.

Sexuálny, nenávistný, či násilný obsah bude obmedzený a nebude sa zobrazovať tak ako tomu bolo doteraz, informuje TechRadar. Instagram však neplánuje tieto príspevky nadobro odstrániť, no zastaví ich šírenie vo vyhľadávaní a nebudú sa zobrazovať ani pod vybranými hashtagmi.

Obmedzenie šírenia „nevhodného“ obsahu zasiahne aj Slovensko

Môže sa dokonca jednať aj o obsah, ktorý priamo neobsahuje sexualitu, ale ju len podnecuje, alebo neodhaľuje násilnosti či obťažovanie, no je považovaný za zlý, či oplzlý. Takéto príspevky budú po novom „degradované“ a nezobrazia sa všetkým používateľom. Rovnako tak sa nová politika týka aj Slovenska, kde pôsobia viaceré satirické stránky ako Zomri, EMEFKA, ktorých príspevky môžu algoritmy Instagramu vyhodnotiť ako „nevhodné“. To sa však nemá podľa vyjadrení spoločnosti pre TechCrunch týkať nástenky noviniek a Príbehov, kde budú môcť používatelia stále vidieť všetok zverejnený obsah.

Nenechaj si ujsť
Kontroverzné skupiny na Slovensku: Extrémistov a konšpirátorov Facebook výrazne obmedzí

Obmedzenia budú platiť len pre vyhľadávanie vo funkcii Explore a pri vyhľadávaní hashtagov. Týmto spôsobom sa príspevky porušujúce zatiaľ nepresne definované pravidlá budú zobrazovať zriedkavejšie, čo môže spôsobiť problémy nejednému influencerovi a jeho sponzorovaným kontraktom, alebo ďalším populárnym profilom so stovkami tisíc sledovateľov.

Instagram začal k uplatneniu týchto zmien využívať umelú inteligenciu a algoritmy, ktoré budú rozoznávať obsah „za čiarou“. Podľa spoločnosti ide o zmysluplný krok, ktorým sa popri šírení dezinformácií má zabrániť aj šíreniu príspevkov so sexuálnym podtónom, alebo obľúbených meme obrázkov, ktoré by mohli používateľov uraziť, aj keď nezobrazujú násilie.

Presná podoba „nevhodných“ príspevkov stále nie je známa

Cenzúra tak naberá vyšší level, no samotný Instagram stále nestanovil presné definície a predstavy toho, aký konkrétny obsah bude cieľom jeho novej politiky. Hoci už pridal informácie aj na stránku podpory, nenachádzajú sa tam žiadne vizuálne pomôcky, ktoré by používateľom tejto sociálnej siete umožnili rozoznať nevhodný obsah od tohto „vhodného“. Kvôli tomu tak Instagram necháva mnohých v neistote.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom