Najväčšia sociálna sieť sveta je obrovským zdrojom informácií, ktoré sa ňou šíria priam bleskovou rýchlosťou. V jej prostredí však operujú aj mnohé skupiny, ktoré svojím presvedčením porušujú nové pravidlá spoločnosti proti nacionalizmu a separatizmu či nenávistným prejavom. Najnovšie zmeny, ktoré Facebook učinil, budú mať dopad aj na náš región, kde sa už nebudeme stretávať s rasizmom a nenávisťou v skupinách a príspevkoch.

Oficiálne začal Facebook s využívaním prísnejšej politiky 27. marca, čo oznámil aj vo svojom blogu. Tento krok bol reakciou na nedávny útok v mešite na Novom Zélande, kde zahynulo 50 ľudí. Novinky sa pritom týkajú všetkých krajín, kde Facebook pôsobí.

Koniec pochybných skupín a príspevkov na Facebooku?

Rovnako sa tieto pravidlá spoločnosti uplatnia aj na Slovensku, kde sme sa takýmto skupinám na tejto sociálnej sieti taktiež nevyhli. Blokované budú rôzne frázy a vyhľadávanie textu, ktorý bude spoľahlivejšie vyhľadávať aj umelá inteligencia so strojovým učením. Facebook na tomto systéme pracoval v posledných 3 rokoch a podarilo sa mu ho vylepšiť natoľko, aby dokázal zbierať materiály o rôznych podozrivých skupinách, informoval vo svojom vyhlásení.

Slovensko, žiaľ, taktiež nepatrí medzi krajiny, kde by boli nacionalizmus a separatizmus neznámymi pojmami. V našej krajine pôsobí viacero skupín, ktoré šíria rôzne konšpirácie, nenávisť a nevhodné vyjadrenia na viaceré citlivé témy. Práve takéto skupiny majú teraz dostať na Facebooku „červenú“.

Nenechaj si ujsť
Slováci stále príliš veria hoaxom. Čo všetko vplýva na názor ľudí a ako sa brániť?

Pochybné médiá by tak mali mať obmedzenú propagáciu svojich príspevkov a prípadné vyhľadávanie nenávistných prejavov či tematiky bude odkazovať na pomocné stránky, ktorými sa spoločnosť snaží zabrániť extrémizmu. V tomto smere sa u nás presadila aj známa politická strana Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá je v mnohých médiách a diskusiách označovaná za extrémistickú nacionalistickú skupinu.

Zobraziť celú galériu (3)
Pixabay / FOTO TASR - Ladislav Vallach

Niektorí jej členovia sa neraz zaplietli do rôznych prípadov, ktoré mali dohru až na súdoch. Pritom práve dnes začína ďalší súdny proces, kde bude Najvyšší súd rozhodovať o návrhu rozpustenia strany ĽSNS, ktorý podal generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Viaceré vyjadrenia členov strany ĽSNS z minulosti môžu byť aj podľa politiky Facebooku chápané ako rasistické a fašistické. Najväčšia sociálna sieť sveta sa chce postarať o to, aby sa takéto témy už v jej vodách nešírili. Na túto tému sme sa priamo opýtali aj podpredsedu strany ĽSNS.

Zatiaľ sa nás to nijako nedotklo. Nenávistné ani separatistické príspevky nešírime. Uvidíme, ako si FB predstavuje pojem nacionalizmus a či to nepoužije len ako zámienku na blokovanie príspevkov propagujúcich zdravú národnú hrdosť a sebavedomie,“ vyjadril sa pre FonTech.sk Milan Uhrík, podpredseda ĽSNS.

V tomto smere nás zaujímal aj názor jedného z najznámejších konšpirátorských webov Zem a Vek, ktorý bol neraz spájaný s nevhodnými vyjadreniami a názormi, no odpovedí na naše otázky sme sa nedočkali, ani po viac ako týždni od odoslania otázok.

Facebook sa tak rozhodol naplno bojovať proti nenávistným prejavom, ktoré miznú z jeho siete už niekoľko dní. Filtrovanie a odstraňovanie obsahu malo aj v Kanade za následok zablokovanie niekoľkých skupín spájaných s extrémizmom, informoval portál Global News. Podľa hovorcu spoločnosti nemajú jednotlivci a organizácie šíriace nenávisť miesto v tejto platforme.

Zobraziť celú galériu (3)
Flick/Christoph Scholz

Nenávistné prejavy na Facebooku už mali vážnu dohru aj v susednom Česku, kde boli za svoje komentáre odsúdení dvaja ľudia. Riešeným bol napríklad Pavel Hrabák  za komentár: „Je to odpad, má to v genech. Bude se jen dál množit, kolik takovej negr bude mít za 25 let potomků. Takže za mě, dupnout na krk.“ Ako trest mu bolo udelených 100 hodín verejnoprospešných prác.

Nové pravidlá najväčšej sociálnej siete teda platia pre každého, čoho dôkazom je teraz aj zablokovanie účtu pravicovej aktivistky, ktorá kandidovala aj na starostku Toronta, informoval portál The Star.

„Čistky“ na Facebooku sa rozbehli a každá skupina, či jedinec šíriaci nenávistné prejavy, bude v hľadáčiku algoritmov spoločnosti a môže to pre jeho propagandu na najväčšej sociálnej sieti znamenať definitívnu stopku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom