Budúci rok bude pre elektromobily v podaní automobilky Hyundai naozaj zaujímavý. Nový model Kona Electric dostáva pre budúci rok čistejší dizajn, ale aj niekoľko ďalších technologických vychytávok, informuje spoločnosť v tlačovej správe.

Vyrába sa v susednom Česku

Od uvedenia na trh v roku 2018 prevýšil záujem o model Hyundai Kona Electric v Európe očakávania automobilky. Za dva roky sa celosvetovo predalo viac ako 120 000 kusov, z toho viac ako 53 000 iba v Európe. V auguste stanovili tri vozidlá Kona Electric na nemeckom okruhu Lausitzring rekord, keď na jedno nabitie prešli 1 026 km.

Okrem toho sa Kona Electric v januári zapísal do Guinnessovej knihy rekordov v kategórii Najvyššia nadmorská výška dosiahnutá v elektrickom vozidle, keď v Tibete prešiel cez horský priechod Sawula vo výške 5 731 metrov nad morom. Medzi ďalšie ocenenia tohoto SUV patrí napríklad aj zaradenie na zoznam Top 10 najlepších motorov roka 2019.

Automobilka tiež v marci spustila výrobu tohto modelu v závode HMMC v Českej republike, čo zákazníkom výrazne skrátilo čakacie doby na elektromobil, ktorý sa dočkal nového modelu pre rok 2021.

Čistý a štýlový dizajn

Ten dostane najmä viacero úprav exteriéru. Moderný vzhľad prednej časti umocňujú denné LED svetlomety, ktoré dopĺňa asymetricky umiestnený nabíjací konektor. Do bokov vozidla zase zasahujú ostrejšie tvarované svetlomety. Nová Kona Electric je taktiež oproti predchádzajúcej verzii o 25 milimetrov dlhšia.

Čo sa interiéru týka, medzi najväčšie novinky patrí použitie 10,25-palcovej digitálnej prístrojovej dosky. Tej sekunduje základný 8-palcový infotainment systém s možnosťou využívať bezdrôtové prepojenie mobilného telefónu s vozidlom prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto. V rámci príplatkovej výbavy sa dodáva aj 10,25-palcová obrazovka AVN, ktorá združuje viacero prvkov multimédií a komfortu navyše vrátane navigácie, prepojenia Bluelink či služieb Hyundai LIVE Services.

Novinkou je aj prepracovaná technológia ambientného osvetlenia a Kona Electric ponúka aj vyhrievanie zadných sedadiel, čo zvýši pohodlie na dlhých cestách. V druhom rade sa nachádza aj prípojka USB na nabíjanie elektronických zariadení.

Špičkový dojazd v rámci segmentu

Rovnako ako predchodca, aj nový model Kona Electric ponúkne dva rôzne druhy elektrického pohonu. Základná verzia využíva batériu s kapacitou 39,2 kWh, takže motor s výkonom 100 kW (136 k) s ňou zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,9 sekundy. Verziu s vyšším dojazdom a batériou s kapacitou 64 kWh poháňa elektromotor s maximálnym výkonom 150 kW (204 k). Elektromobil s ním zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Obe verzie ihneď poskytujú maximálny krútiaci moment 395 Nm.

Po vylepšení pneumatík pre modelový rok 2020 dosahuje verzia so 64 kWh batériou špičkový dojazd na nabitie do vzdialenosti 484 kilometrov (WLTP). Model s 39,2 kWh batériou dôjde do vzdialenosti 305 kilometrov (WLTP).

Lítiovo-iónové polymérové batérie sa 100 kW rýchlym jednosmerným prúdom nabijú z 10 na 80 % za 47 minút. Bežné nabíjaníe stredavým prúdom na domácich nástenných nabíjačkách zaberie s klasickým 7,2 kW adaptérom z 10 na 100 % 6 hodín v prípade verzie s 39,2 kWh batériou a až 9 hodín a 15 minút u verzie s 64 kWh akumulárotom.

Hyundai však v rámci príplatkovej výbavy ponúka výkonnejšiu 10,5 kW palubnú nabíjačku, ktorá tento čas skráti na 4 hodiny 20 minút u základného modelu a 6 hodín a 50 minút v prípade verzie s vyšším dojazdom. Vodiči môžu nabíjať vozidlo aj z domácej zásuvky pomocou kábla so zabudovaným ovládaním ICCB, no to zaberie až 17, respektíve 28 hodín. 

Viac bezpečnostných prvkov

Elektrické SUV od Hyundaiu tiež získalu niekoľko nových bezpečnostných prvkov systému Hyundai SmartSense, ako napríklad asistent monitorovania mŕtveho uhla, asistent upozorňujúci na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní, upozornenie na odjazd vpredu stojaceho vozidla, upozornenie na bezpečné opustenie vozidla a upozornenie na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom