Futuristické vízie s jasným cieľom sú charakteristickou črtou pre najväčšieho inovátora dnešných dní, Elona Muska. Ten má pod palcom hneď niekoľko spoločností, pričom jedna z nich, The Boring Company, sa špecializuje na razenie tunelov. V sieti týchto „podzemných dier“ bude v budúcnosti pasažierov prevážať Hyperloop, ktorý zvládne dlhú cestu už za pár minút. 

Elon Musk ako CEO mnohých inovatívnych spoločností sa snaží doviesť každú z nich k čo najväčším úspechom, pričom pred nich kladie čoraz futuristickejšie ciele. Medzi ne patrí aj myšlienka vybudovať ultra-rýchly a efektívny spôsob dopravy v tuneloch nazvaný ako Hyperloop. O ňom sme už čo-to počuli, no postupom času sa k nám hrnú mnohé nové informácie. Po skvelých správach o prvých testoch teraz prichádzajú ďalšie, ktoré sám Musk zverejnil na sociálnej sieti Twitter.

Povolenie prišlo priamo „z hora“

Prostredníctvom svojho účtu „followerom“ prezradil, že od americkej vlády dostal počas rozhovoru verbálne povolenie na razenie siete tunelov pre Hyperloop medzi New Yorkom a Washingtonom DC. Táto cesta bude zahŕňať aj medzizastávky v mestách Philadelphia a Baltimore.

Z New Yorku do Washingtonu, čo je vzdialenosť približne 365 km, sa budú cestujúci môcť vďaka rýchlemu Hyperloopu dostať už za menej ako 30 minút. Musk ale neprezradil, ktorý z vládnych pracovníkov mu toto povolenie dal. Dokonca neodhalil ani dátum plánovaného začiatku či ukončenia stavby tohto tunela. Nateraz však vieme, že on sám potvrdil aj zastávku pre Hyperloop v Texase a na západnom pobreží USA.

Expanzia bude pokračovať aj do Európy

Plány Elona Muska sú však omnoho ambicióznejšie a rozsiahlejšie ako sa môže na prvý pohľad zdať. So spoločnosťou The Boring Company sa totiž neplánuje usadiť a realizovať projekty len v Spojených štátoch. Jeho odvážne ciele hovoria o prepojení všetkých veľkých miest aj v Európe. Prvé úspechy s razením tunelov však dosahuje práve v USA, kde sa len nedávno podarilo úspešne ukončiť výstavbu prvého úseku pod Los Angeles. Toto veľkomesto je len jedno z mnohých, v ktorých Musk plánuje vystavať tunely a priviesť Hyperloop k životu.

Hyperloop Onezdroj fotografie: Hyperloop One

Nenechaj si ujsť
Elon Musk: Umelú inteligenciu musíme skrotiť skôr, ako sa stane nebezpečnou pre ľudstvo
Hyperloop aj na Slovensku

Medzi ďalšími adeptami pre túto ultra-rýchlu dopravu sú tiež Spojené Arabské Emiráty, Fínsko, Holandsko, Nemecko ba dokonca aj Slovensko. Bohužiaľ, o výstavbe tunelov v našej krajine sa už dlhšie neobjavili nové informácie, no dúfame, že nás Elon Musk neodsunul na vedľajšiu koľaj. Pri svojom napredovaní však bude musieť prekonať ešte mnoho technologických, ale aj byrokratických prekážok.

hyperloop
zdroj fotografie: Hyperloop

Keďže ide o revolučný spôsob dopravy, ktorý vo svojich regulačných zákonoch nemá zavedený žiaden štát, bude potrebné vysporiadať sa aj s týmto nemalým problémom. Výstavba tak ohromnej siete tunelov je však poriadne náročná, no nie nemožná. Veríme, že aj keď to Muskovi zaberie poriadne veľa času, tak na konci bude môcť hrdo prehlásiť, že to dokázal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP