Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elon Musk ako jeden z najväčších vizionárov tejto doby má pod sebou mnoho spoločností, ktoré doteraz dokázali úchvatné veci. Medzi projekty patrí aj ultra-rýchly systém prepravy, známy tiež ako Hyperloop One. Po prvých krátkych testoch úspešne absolvoval Hyperloop One pred niekoľkými týždňami všetky skúšky na testovacej trati spoločnosti.

S testovaním tohto revolučného spôsobu prepravy sa začalo ešte v máji minulého roka, kedy boli po prvýkrát testované nosné sane. O pol roka neskôr začala výstavba zhruba 150 metrov dlhého testovacieho úseku, ktorý bol uvedený do prevádzky v apríli tohto roka. Kompetentní plánujú pokračovať v testovaní Hyperloop One aj naďalej, aby tak dokázali správne vyskúšať všetky svoje nové technológie a softvér.

Úspešné testovanie

Dôkazom ich snaženia je aj posledná skúška, ktorá bola úspešne absolvovaná ešte 12. mája tohto roka. Spoločnosť vtedy využila technológiu magnetickej levitácie, kedy sa sane mierne vznášajú nad koľajami. Celý test prebehol na dráhe v Nevade a podarilo sa vyvinúť rýchlosť zhruba 113 km/h pri preťažení 2G.

Hyperloop Onezdroj fotografie: Hyperloop One

Na verejnosť sa teraz dostali aj fotografie s novou aerodynamickou prepravnou jednotkou, ktorá je dlhá približne 8,5 m. Jej konštrukcia sa skladá z ľahkého hliníka a pevných karbónových vláken. Vďaka špičkovej konštrukcii a technológii magnetickej levitácie dokáže prepraviť ako obyčajný náklad, tak aj ľudských pasažierov na palube.

Najväčší moment v histórii tejto spoločnosti

Spoluzakladateľ spoločnosti Hyperloop popísal toto testovanie ako významný moment, ktorý prirovnal k prvému letu lietadla bratov Wrightovcov. A skutočne sa zdá, že mal pravdu, pretože v histórii ľudstva a prepravy sme doteraz nemali možnosť vidieť taký revolučný a ultra-rýchly spôsob transportu.

Hyperloop Onezdroj fotografie: Hyperloop One

Nenechaj si ujsť
Muskova The Boring Company dokončila prvý úsek dopravných tunelov pod Los Angeles

Spoločnosť teraz plánuje pokračovať v ďalšom testovaní, pričom už bude využitý dlhší úsek dráhy, po ktorej sa Hyperloop One bude premávať rýchlosťou viac ako 400 km/h. Stále však sú vo vývoji veľké medzery. Prvé informácie odhalil sám Elon Musk ešte v roku 2013, kedy prezradil, že maximálna prepravná rýchlosť sa môže vďaka ľahkej hmotnosti a vákuu pohybovať až na úrovni 1200 km/h.

Množstvo prekážok

Hyperloop tak musí prekonať ešte mnoho prekážok spojených s novými techológiami. Ide o niečo revolučné, a hlavne o niečo, čo svet ešte nevidel. Pre tento spôsob dopravy navyše neexistujú žiadne regulačné zákony. Hyperloop sa však chce zamerať aj na krajiny mimo hraníc USA.

Kompetentní navštevujú rôzne kúty sveta, aby dokázali predať ich myšlienku futuristického spôsobu dopravy. Napriek základni v Los Angeles a testovacej trati v Nevade sa chce spoločnosť zamerať aj na iné krajiny. Medzi ne budú patriť Spojené Arabské Emiráty, Fínsko, Holandsko, Švédsko, ale aj Moskva či Spojené kráľovstvo a dokonca Slovensko. Hyperloop bude aj naďalej pokračovať v testovaní pri vyšších rýchlostiach, no potrvá ešte niekoľko rokov, kým systém uvidíme v reálnej prevádzke.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú