Dopravné zápchy trápia desiatky veľkomiest po celom svete a riešenie bolo doteraz v nedohľadne. Elon Musk však prišiel s radikálnym nápadom vykopať sieť tunelov, ktoré mestské cesty odľahčia a urýchlia dopravu. Z experimentálneho kopania tunelov sa teraz stala realita, pretože Godot už dokončil prvý úsek tunela pod Los Angeles.

Elona Muska si doteraz možno poznal ako vizionára, ktorý sa sústredí na inovácie v oblasti získavania solárnej energie pre domácnosti a vývoj elektromobilov či vesmírnych rakiet. Ak si doteraz o tom nepočul, začiatkom roka prišiel s nápadom vykopať sieť podzemných tunelov. Tie majú odľahčiť preplnené ulice veľkomiest, ktoré v posledných rokoch riešia veľmi zložité situácie s častými zápchami. S razením tunelov už začal obrovský stroj pomenovaný ako „Godot“. Jeho rozmery sú v skutku impozantné, pretože váži až 1200 ton a jeho dĺžka dosahuje 122 m.

zdroj fotografie: The Boring Company

Nenechaj si ujsť
Elon Musk konečne potvrdil, na čo presne chce vybudovať podzemné tunely! Opäť dostal geniálny nápad

Donedávna nebolo jasné, ako dlho bude tento stroj kopať skúšobné tunely pod základňou SpaceX. Spoločnosť po získaní potrebných povolení od mesta Los Angeles a primátora Erica Garcettiho mohla reálne začať s razením. Godotovi sa dokonca prednedávnom podarilo dokončiť prvý úsek pod metropolou južnej Kalifornie. Svoje úspechy Musk rád zverejňuje na sociálnych sieťach, z ktorých najviac obľubuje Twitter, kde sa týmto míľnikom taktiež nezabudol pochváliť. Mnoho fanúšikov bolo ohľadom budovania podzemného systému dopravy skeptických a považovali tento cieľ iba sa akýsi sen.

Predtým než bude tunel uvedený do prevádzky The Boring Company demonštrovala spôsob prepravy áut na videu. Tie sa budú prepravovať pomocou elektrických saní, ktorých rýchlosť môže dosiahnuť až 200 km/h. Na vybudovanie celej siete podzemnej dopravy si však budeme musieť počkať 10 až 20 rokov. Plán tohto vizionára je síce poriadne zložitý, no nie nerealizovateľný, čo on sám dokázal v posledných týždňoch. Podľa jeho tvrdení budú prvé tunely viesť z Medzinárodného letiska v Los Angeles do Culiver City, Westwoodu a ďalších miest v Kalifornii. Záujem o tieto tunely však rozhodne prejavia aj ďalšie krajiny v Európe, Ázii, ale aj na Strednom východe.

Tunely, ktoré raziaci stroj vybuduje, však nebudú slúžiť výhradne na prepravu áut, ale tiež na dopravu tovaru a ľudí, pre ktorých bol predstavený aj prvý koncept malého podzemného mikrobusu. V ňom bude miesto pre niekoľkých ľudí, ktorí sa tak z jedného miesta na druhé budú môcť v tuneli prepraviť omnoho rýchlejšie. Dokončenie prvého úseku je pre spoločnosť významným cieľom. My sa už nevieme dočkať, kedy Musk oficiálne otvorí prvú trasu tunela, ktorý reálne začne s prepravou vozidiel z ulíc Los Angeles. To, ako bude sieť podzemnej dopravy reálne fungovať, si môžeš pozrieť aj na priloženom videu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP