Spoločnosť Hyperion predstavila víziu svojho vodíkového automobilu Hyperion XP-1 už pred pár rokmi, no prvého prototypu sme sa dočkali až v polovici minulého roka. Športiak, ktorý očarí nie len futuristickým dizajnom, no aj šialenými parametrami, sa teraz objavil na verejnosti počas podujatia CES 2021, píše CNET.

1500 koní poháňaných vodíkom v uliciach

Hyperion XP-1 je športový automobil poháňaný elektromotorom, ktorý napájajú vodíkové články. Futuristický vzhľad tak dopĺňa neuveriteľný dojazd na úrovni 1600 kilometrov a tankovaním za menej než 5 minút, no XP-1 nezaostáva ani v oblastiach výkonu.

Tento unikátny športiak sme mali doposiaľ možnosť vidieť len na prezentačných videách spoločnosti, no najnovšie sa objavil aj v uliciach Las Vegas počas podujatia CES 2021.

Celkový výkon modelu XP-1 činí 1500 koní a s pohonom všetkých štyroch kolies tak zvládne zrýchliť z 0 na 100 km/h za približne 2,2 sekundy, zatiaľ čo jeho maximálna rýchlosť činí takmer 355 km/h.

Konštrukčne je automobil vyrobený z uhlíkových vlákien na vytvorenie ultraľahkého podvozku, zatiaľ čo aerodynamiku zaisťuje vysúvací „krídlový systém“, ktorý zároveň generuje energiu prostredníctvom solárnych panelov.

Ostatne toho o Hyperion XP-1 zatiaľ veľa známeho nie je. Podľa dostupných informácií by sa mal automobil dostať aj do predaja v počte 300 kusov, pričom prvé vozidlá by mali byť vyrobené v roku 2022.

CEO spoločnosti, Angelo Kafantaris, tiež v jednom z rozhovorov oznámil, že svojim modelom sa nesnaží vyzývať na súboj „štandardné“ elektromobily, ako napríklad model Tesla Roadster, no automobilka si chce raziť svoj vlastný príbeh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom