Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómiu a skúmanie hviezd môže už čoskoro od základu zmeniť dôležitý objav, s ktorým prišli výskumníci z Liverpoolskej univerzity Johna Mooresa a Montpellierskej univerzity. Ako totiž informuje EarthSky, hviezdy nás zrejme špecifickým spôsobom upozorňujú na to, že umierajú a chystajú sa vybuchnúť v podobe supernovy.

Varovanie mesiace vopred

Červený superobor, veľká hviezda na konci svojho života, môže podľa odborníkov explodovať dvomi spôsobmi, pričom obom predchádza silné zníženie svietivosti v rôznych časových rozmedziach. Jednou z možností je takzvaný model super-vetra, ktorý predpovedá silné solárne vetry spôsobené čoraz intenzívnejšou fúziou v jadre hviezdy, objasňuje UniverseToday.

Vrchné vrstvy hviezdy sú v priebehu niekoľkých desaťročí odhadzované týmto silným vetrom a v okolí hviezdy tak vzniká mračno studeného plynu, kvôli ktorému sa javí ako menej jasná.

Druhý model, takzvaný model náhleho výbuchu, predpovedá, že posledná fáza života hviezdy trvá menej ako rok, pričom v tak krátkej dobe môže stratiť až desatinu svojej hmotnosti. V priebehu mesiacov tak môže hviezda stmavnúť až stonásobne a práve vďaka tomu je teoreticky možné predpovedať supernovu a primerane sa pripraviť na jej pozorovanie.

Screenshot/YouTube

Jedinečný výbuch

Explózie niektorých hviezd sú bežnou súčasťou ich života a to dokonca aj po smrti. Dokazuje to nedávne pozorovanie bieleho trpaslíka, ktorý začal po výbuchu žiariť ešte jasnejšie než dovtedy.

„Očakávali sme, že uvidíme jednu z dvoch vecí po získaní najnovších dát z Hubblovho teleskopu. Buď mala táto hviezda zmiznúť úplne alebo sa tam mala stále nachádzať, čo znamenalo, že pôvodne pozorovaná hviezda nebola tá, ktorá vybuchla,“ vysvetľuje astronóm Curtis McCully.

Skutočným výsledkom ale bola hviezda s ešte vyšším jasom, než pôvodne. Jedná sa tak o ďalší dôkaz o tom, že pre biele trpaslíky život výbuchom nekončí a pokračujú ďalej, akoby sa nič nestalo.

Svoju predpoveď overili

Tím zodpovedný za štúdiu sa pre overenie svojej teórie pozrel na dáta z minulých pozorovaní supernov, ktoré okamžite predstavili jeden problém. Keďže tieto supernovy neboli predpovedané, takmer vždy došlo k pozorovaniu až po začatí celého procesu, čo je príliš neskoro na to, aby mohli vedci overiť teóriu schopnosti predpovedania smrti hviezdy.

Medzi rokmi 1999 a 2017 našli len hŕstku výbuchov, ktoré boli pozorované aj pred supernovou. Ani v jednom z týchto prípadov pritom nedošlo k zmene jasnosti v priebehu niekoľkých rokov pred výbuchom a model super-vetra tak zrejme neplatí. Naznačuje to, že by mali červené superobri poriadne zoslabnúť až tesne pred výbuchom, čo však, ako sa zdá, nebol prípad hviezdy Betelgeuse.

ESO/L. Calçada/Úprava redakcie

Tento najväčší známy červený superobor je od Zeme vzdialený len približne 550 svetelných rokov a pred pár rokmi vedcov vydesil. Začal sa správať nesmierne chaoticky a zdalo sa, že dôjde k výbuchu. Ako sa ale nakoniec ukázalo, za zníženie jasu mohlo obrovské mračno prachu a podľa všetkého nie procesy, ktoré prebiehajú vo vnútri hviezdy.

Galéria výskumu Mesiaca a plánovaných misií

Bohužiaľ, vedci nemajú dostatok dát a nie sú si istí, či tieto hviezdy tesne pred smrťou skutočne stmavnú. Práve Betelgeuse sa ale môže stať prvou hviezdou, ktorá nám dá takéto varovanie. V jeho prípade ale nie je tak potrebné, keďže sa jedná o jednu z najviac pozorovaných a skúmaných hviezd mimo nášho Slnka. Dôvod je jasný – blíži sa k smrti a je pomerne blízko, čiže sa ľahko skúma.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú