Podľa novej štúdie dostupnej na predtlačovom serveri arXiv sa zdá, že kompaktný objekt s označením XMMU J173203.3-344518 s hmotnosťou troch štvrtín hmotnosti Slnka a s priemerom len pár desiatok kilometrov je podivnejší, ako si vedci spočiatku mysleli. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Tu niečo nesedí

Tento objekt je však „podivnejší“ v niečom inom. Minulý rok výskumníci z Inštitútu pre astronómiu a astrofyziku na Univerzite Tübingen v Nemecku preskúmali vzdialenosť medzi nami a mŕtvou hviezdou vo vnútri zvyškov supernovy s označením HESS J1731-347, pričom stanovili jej vzdialenosť na 8 150 svetelných rokov.

Casey Reed, Penn State University

Zistenie tejto vzdialenosti si pritom vyžadovalo prepočet charakteristík kompaktného objektu, najmä jeho veľkosti a hmotnosti. Práve v tomto okamihu potom začali byť veci veľmi zvláštne.

Vznik neutrónových hviezd

Neutrónová hviezda vznikne, keď sa jadru masívnej hviezdy minú zásoby paliva, následkom čoho dôjde k jej zrúteniu. To vytvorí rázovú vlnu, ktorá pri výbuchu supernovy odfúkne zvyšok hviezdy.

Neutrónové hviezdy sa radia medzi objekty s tou najvyššou hustotou vo vesmíre. Napriek tomu, že dosahujú hmotnosť hviezdy, majú väčšinou priemer okolo 20 km. Ak je výsledné neutrálne jadro schopné udržať si formu a nezrútiť sa do čiernej diery , konečným výsledkom je neuveriteľne husté nebeské teleso zložené výlučne z neutrálne nabitých častíc.

Dva hmotnostné rekordy

Predpokladá sa, že spodná hranica hmotnosti pre neutrónovú hviezdu je tesne nad jednou hmotnosťou Slnka. Najľahší takýto objavený objekt má hmotnosť len 1,17-násobok hmotnosti Slnka. Pre porovnanie, tou najťažšou neutrónovou hviezdou je PSR J0952-0607 ktorá je, po najnovších meraniach 2,35-krát hmotnejšia ako Slnko.

Objavili nový druh hviezdy?

Vzhľadom na to, že XMMU J173203.3-344518 dosahuje len 77 % hmotnosti Slnka, ide o novú najľahšiu neutrónovú hviezdu. Problém je však v tom, že neutrónové hviezdy by jednoducho podľa platných fyzikálnych zákonov nemali byť takto malé.

Aj preto sa autori nazdávajú, že tento objekt nemusí byť neutrónová hviezda, ale niečo čo nazvali „podivná hviezda“. Tento objekt by totiž mal byť tvorený predovšetkým podivnými kvarkami (tretí najľahší zo všetkých kvarkov). Záver však nechali otvorený, aby sa naň mohli lepšie pozrieť aj ostatní vedci.

Ich štúdia ale naznačuje, že tento zvláštny malý objekt má všetky znaky hypotetickej podivnej hviezdy známej tiež ako kvarková hviezda vytvorená z podivnej kvarkovej hmoty. Je však pravdepodobnejšie, že tento jav bude možné vysvetliť aj niečím iným, čo zapadá do našej fyziky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú