Hoci v poslednej dobe nás novými snímkami vesmíru uchvátil najmä teleskop Jamesa Webba, o najnovší prírastok do kategórie fotografií, ktoré vyrážajú dych, sa postaral staručky Hubblov teleskop. Ten zaznamenal vo veľkolepých detailoch záblesk svetla, ktorý nasledoval po výbuchu supernovy. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Jav, aký sa len tak nevidí

Ako sa uvádza v tlačovej správe, keď dôjde k explózii hviezdy, supernova vyšle intenzívny záblesk svetla do všetkých smerov. V niektorých špeciálnych prípadoch sa potom v nasledujúcich mesiacoch až rokoch z pôvodnej polohy supernovy rozprestierajú svetelné prstence alebo „ozveny svetla“.

Práve tie opisujú vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Astrophysical Journal Letters, pričom hlavným pozorovacím nástrojom bol už spomínaný Hubblov vesmírny teleskop. Vzniknuté snímky odborníci spojili do krátkej animácie, ktorá ukazuje nielen samotný výbuch supernovy, ale aj prstence svetla, ktoré sa objavili, keď svetlo z výbuchu zasahovalo a prechádzalo rôznymi vrstvami prachu v okolí.

supernova-planety
Zobraziť celú galériu (2)
Ozveny svetla z V838 Mon; NASA, ESA

Spomínaný výbuch supernovy SN 2016adj, ako už názov napovedá, sa odohral v roku 2016 vo vzdialenosti 10 až 16 miliónov svetelných rokov od Zeme. K celej udalosti došlo vo vnútri zvláštnej galaxie Centaurus A, ktorá je klasifikovaná ako eliptická galaxia, teda galaxia s oválnym tvarom a veľmi malým množstvo prachu a veľmi starými hviezdami, a je plná prachu, pričom prekypuje aj tvorbou nových hviezd. Vinníkom tejto atypickosti by mala byť relatívne nedávna kolízia s inou galaxiou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú