Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Konečne sa astronómom podarilo prostredníctvom „šedivého“ Hubblovho vesmírneho teleskopu vysledovať polohu až ôsmich rýchlych rádiových zábleskov známych pod skratkou FRB (Fast Radio Burst). Ide o obrovský skok vpred v pátraní po tom, čo môže byť zdrojom týchto záhadných mimozemských signálov. O téme informovala NASA na svojom webe.

Záhada okolo FRB sa vyjasňuje

Ako píše známy portál Independent, signály známe ako rýchle rádiové záblesky boli poprvýkrát objavené v roku 2007 a od tej doby motajú hlavu vedcom z celého sveta. Za posledných 14 rokov sa astronómom podarilo detegovať dovedna 1000 FRB, nič to však neubralo na ich záhadnosti a tajuplnosti.

Domovské galaxie pozorovaných FRB. Horný rad zľava doprava FRB 190714; FRB 191001 Dolný rad: FRB 180924 ;FRB 190608. NASA, ESA, Alexandra Mannings (UC Santa Cruz), Wen-fai Fong (Northwestern) IMAGE PROCESSING: Alyssa Pagan (STScI)

Odborníkom sa rokmi sledovania aspoň podarilo zistiť, že niektoré FRB, ako napríklad FRB 121102 sa opakuje v pravidelnom 157 dennom cykle a iné zasa pricestujú iba raz. Pred pár mesiacmi dokonca skupina vedcov z Amsterdamskej univerzity analyzovala rádiový signál FRB 20180916 opakujúci sa v 16 dňových intervaloch – 4 dni zábleskov, 12 dní ticha. K čomu analýza viedla a akú časovú štruktúru mali tieto milisekundové záblesky nájdeš na tomto odkaze.

V novej štúdii, ktorá bola prijatá na zverejnenie žurnálom The Astrophysical Journal (zatiaľ dostupná na predtlačovom serveri arXiv), zašli vedci ešte ďalej a konečne lokalizovali presný zdroj ôsmich rádiových zábleskov, pričom až päť z nich má svoj pôvod vo vzdialených špirálových galaxiách.

Vzhľadom na to, že tieto mimoriadne energetické udalosti, ktoré len za tisícinu sekundy dokážu vyprodukovať toľko energie, čo Slnko za rok, trvajú zväčša len niekoľko milisekúnd, odhaliť miesto pôvodu preto nebola jednoduchá úloha.

NEPREHLIADNI
Záhadné mimozemské signály sú späť. Tentokrát z hviezdy v našej galaxii

Vzdialené galaxie

Pozorovania v ultrafialovom a blízkom infračervenom svetle prostredníctvom inštrumentu Hubble’s Wide Field Camera 3 ale nakoniec ukázali, že FRB vychádzajú priamo z ramien špirálových galaxií, teda rodiska a domovu mnohých mladých hviezd. Keďže však FRB nevychádzajú z najjasnejších oblastí, astronómovia mohli vylúčiť niektoré zdroje týchto emisií.

FRB 190714 (vľavo hore), FRB 191001 (vpravo hore), FRB 180924 (vľavo dole), and FRB 190608 (vpravo dole). SCIENCE: NASA, ESA, Alexandra Mannings (UC Santa Cruz), Wen-fai Fong (Northwestern) IMAGE PROCESSING: Alyssa Pagan (STScI)

Podľa dostupných zistení nie sú spúšťačom týchto krátkych, ale za to neuveriteľne energetických udalostí ani explózie mladých hmotných hviezd, ani divoké zlúčenia neutrónových hviezd. Fúziu vedci jednoznačne vylúčili na základe toho, že takéto spojenie trvá pokojne aj miliardu rokov a zvyčajne k nemu dochádza ďaleko od ramien starých špirálových galaxií, ktoré už netvoria žiadne nové hviezdy.

Dosiahnuté výsledky sú však v súlade s teóriami, že za vznikom FRB stoja mladé magnetary. Magnetar predstavuje typ neutrónovej hviezdy, čo je degenerovaná hviezda zložená z neutrónového plynu, ktorá vznikla po výbuchu supernovy.

To, čo ale magnetary rozlišuje od iných typov neutrónových hviezd, je ich neuveriteľne silné magnetické pole. Podľa niektorých vedcov môžu magnetické polia magnetarov dosahovať až 100 miliárd Tesla.

NEPREHLIADNI
Najmladší ľuďmi objavený magnetar vo vesmíre prekvapuje nečakanou vlastnosťou. Čo sa to s ním deje?

O tom, že magnetary by mohli byť zdrojom FRB, sa špekuluje už dlhšiu dobu. Veď aj my sme ťa ešte v máji 2020 informovali, že jeden zo záhadných rádiových signálov pochádzal z našej galaxie, presnejšie z  30 000 svetelných rokov vzdialeného magnetaru. Takýto jav pritom nebol nikdy predtým v Mliečnej dráhe zaznamenaný. Nová štúdia teda ešte viac posilňuje túto teóriu a navyše poriadne zužuje kandidátov na zdroje týchto záhadných mimozemských signálov.

Pre upresnenie, presný zdroj sa zatiaľ určiť nepodarilo, takže či sú magnetary skutočne tým pravým zdrojom, zatiaľ nevedno. V štúdii sa však podarilo na rozdiel od iných pozemských pozorovaní zreteľne zistiť, odkiaľ signál pochádza.

V minulosti totiž vedci nedokázali vylúčiť, či FRB nevychádzajú z trpasličej galaxie zakrytej „krídlami“ väčšej a masívnejšej galaxie. Tu skupina vedcov jasne určila, že ich pôvod je ukrytý hlboko v ramenách špirálových galaxií. Na lepšie a presnejšie určenie však bude potrebné urobiť niekoľko ďalších pozorovaní.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú