O neslávne známych problémoch Huawei vie už snáď každý. Čínsky gigant sa dostal do problémov po tom, ako sa na neho začali valiť obvinenia zo špionáže a krádeží obchodných tajomstiev. Zo strany americkej vlády preto dostala spoločnosť niekoľko zákazov, ktoré sa odrazili aj na dostupnosti známych aplikácií od amerických spoločností.

Problémy sa ťahajú už niekoľko mesiacov

Huawei sa s touto situáciou musel nejakým spôsobom popasovať. Najskôr sa hovorilo o tom, že použije svoj operačný systém HarmonyOS a k nemu pridá vlastný obchod s aplikáciami. Na operačný systém si síce budeme musieť ešte nejaký čas počkať, no nedostupnosť obľúbených aplikácií musel Huawei riešiť už teraz.

Zobraziť celú galériu (4)
Dávid Igaz / FonTech

Huawei vo svojich zariadeniach aj naďalej využíva populárny operačný systém Android. Ten je však v nových modeloch ochudobnený o kľúčové služby Google. Vôbec prvým zariadením bez týchto aplikácii bol model Mate 30 Pro. Len nedávno gigant vyrukoval so službami HMS Core 4.0, nástrojmi, pomocou ktorých môžu vývojári vyvíjať aplikácie do jeho ekosystému.

Doteraz o HMS Core prejavilo záujem až 1,3 milióna vývojárov a pomocou nich už malo byť do ekosystému integrovaných až 50-tisíc aplikácii.

Ďalšia možnosť pre používateľov

Najnovšie spoločnosť Huawei prišla s ďalšou možnosťou sťahovania aplikácií bez Obchodu Play. Model Huawei P40 Lite by mal byť podľa informácií Gizchina.com vybavený takzvaným AppSearch. Ide o akýsi doplnok k vlastnému obchodu AppGallery, ktorý dokáže vyhľadávať obľúbené aplikácie.

Inštalácia aplikácií prebieha prostredníctvom externých obchodov s aplikáciami alebo priamo z webových stránok, takže dostupné sú iba odkazy na súbory APK. Aj pri našom testovaní sme skúšali stiahnuť Google aplikácie z extrených zdrojov, čo aj fungovalo, no nefunguje prihlásenie či synchroznizácia údajov.

Napríklad Google Mapy fungujú bez synchronizácie a prihlasovania. Nefungoval ale ani Netflix, ktorý sa stiahol, nainštaloval, ale spustiť ho už nešlo a aplikácia vypisovala chybovú hlášku.

V podstate môžeme povedať, že AppSearch je tak len katalóg známych aplikácií, ktorý zhromažďuje možnosti stiahnutí z rôznych zdrojov. Nerieši to však problém s Google aplikáciami, netreba si to mýliť. Aktuálne je možnosť oficiálneho sťahovania aplikácií v nových Huawei smartfónoch len cez AppGallery alebo Amazon AppStore.

Zobraziť celú galériu (4)
Ak chce obchod AppGallery konkurovať Google Play Obchodu, musí vývojárov správne motivovať. Na tento účel už mal údajne vyčleniť jednu miliardu dolárov. Zdroj: Huawei

Pozor na bezpečnosť

Je potrebné však zdôrazniť, že podobné sťahovanie aplikácií nesie so sebou pár háčikov. Prvým z nich je už spomínaná bezpečnosť. Nakoľko sú aplikácie sťahované cez tretie strany, riziko na seba berie samotný používateľ. Môže sa totiž stať, že aplikácie nebudú fungovať (príklad Google aplikáciami spomíname vyššie), prípadne môžu poškodiť zariadenie. Ak však aplikácie budeš sťahovať cez oficiálny obchod Huawei (AppGallery), žiadne riziko nehrozí.

Zobraziť celú galériu (4)
Dávid Igaz / FonTech

Dostupné sú aj ďalšie aplikácie ako Google Chrome, YouTube, Spotify, Amazon, Skype či Twitter. Niektoré z nich je možné stiahnuť priamo zo stránky vývojára, a preto by malo byť z hľadiska bezpečnosti a funkčnosti všetko v poriadku. Len čas ukáže, ako sa s touto situáciou Huawei popasuje a či sa mu podarí prejsť na iný spôsob, ktorý bude eliminovať prípadné riziká.

Problénová je v niektorých prípadoch aj aktualizácia aplikácií, no len ak sú to také appky, ktoré boli prenesené, avšak zatiaľ v oficiálnych obchodoch, ktoré komunikuje Huawei, nie sú (AppGallery a Amazon AppStore). Po novom by teda mohla tieto špecifické aktualizácie poskytovať aj služba AppSearch, no zatiaľ je toto tvrdenie len čisto v teoretickej rovine.

Huawei Mate 30 Pro sme testovali aj v našej redakcii, pričom zvedaví sme boli najmä na život bez Google služieb. Aj napriek absencii týchto služieb a nie príliš komfortnému sťahovaniu prostredníctvom tretích strán má tento smartfón veľký potenciál.

Zobraziť celú galériu (4)
Dávid Igaz / FonTech

Ak Huawei zapracuje na lepšej ponuke aplikácií, spojazdní bezkontaktné platby a dodá svojim smartfónom možnosť fungovať skutočne nezávisle na Google službách, potom sa zákazníci a ani samotná spoločnosť nemusia ničoho báť.

Rovnaké tvrdenia budú s najväčšou pravdepodobnosťou platiť aj o ešte nepredstavenej novinke vlajkovej série P40. Podrobnejšie informácie o našej skúsenosti s Huawei Mate 30 Pro sa dočítaš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom