Je všeobecne známe, že americký prezident Donald Trump je vo svojich vyhláseniach a činoch veľmi nevyspytateľný. Potvrdilo sa to aj pred pár dňami, kedy na summite G20 v Osake oznámil, že Huawei môže aj naďalej obchodovať s americkými spoločnosťami. Čo to znamená pre čínsku spoločnosť?

Huawei mal doteraz na základe nariadenia Trumpovej administratívy zákaz obchodovať s americkými spoločnosťami, čo mu začalo spôsobovať veľké problémy. Postupne sa Huaweiu začali otáčať chrbtom najväčšie technologické spoločnosti, ako Google, Microsoft, Qualcomm či ARM.

Zdá sa, že svitá na lepšie časy

Zdá sa však, že najhorším časom odzvonilo, nakoľko portál Android Authority informoval, že Donald Trump bez väčších detailov oznámil, že Huawei môže aj naďalej spolupracovať s americkými spoločnosťami a odoberať od nich produkty, ktoré nebudú predstavovať národné riziko.

Ministerstvo obchodu by malo udeliť len dodatočné licencie na široko dostupné komponenty, ktoré Huawei potrebuje. Bude sa to týkať najmä amerických výrobcov mikročipov, keďže tieto produkty sú široko dostupné aj v iných krajinách. S najväčšou pravdepodobnosťou však obmedzenie obchodovania zostane platné pre výstavbu 5G sietí a ich infraštruktúry, o ktorých si USA stále myslí, že predstavujú nebezpečenstvo.

Zobraziť celú galériu (0)
YouTube (úprava redakcie)

Toto vyhlásenie odznelo po schôdzke s čínskym prezidentom SI Ťin-pchingom, pričom sa obaja prezidenti dohodli, že obnovia rokovania, aby mohli ukončiť obchodnú vojnu. Ako je už dobre známe, tak obchodná vojna už nejaký čas trvá a trpí ňou svetová ekonomika aj finančné trhy.

V súvislosti s obmedzeniami voči Huaweiu sa taktiež povrávalo, že budú mať negatívny dopad na tržby spoločnosti, čo by sa mohlo podpísať na výraznom poklese zisku v desiatkach miliónoch dolárov.

Čo to znamená pre Huawei?

Zrušenie obmedzení bude pre Huawei znamenať opätovný prístup k rôznym technológiám, komponentom a súčiastkám, ktoré sú potrebné na vývoj a výrobu smartfónov, tabletov či notebookov. Huawei si síce robil dostatočné zásoby, no je dosť možné, že sa postupne míňali, a preto bude môcť znova nakúpiť všetko, čo potrebuje. Podľa správ mal vraj Huawei aktuálne na sklade komponenty pre nepretržitú výrobu ešte ďalšie 3 mesiace.

Vyhlásenie Donalda Trumpa malo znamenať aj opätovný prístup k operačnému systému Android od spoločnosti Google. Ako je už známe, Google sa rozhodol obmedziť prístup k svojmu operačnému systému a pre nové zariadenia čínskej spoločnosti mali byť nedostupné služby ako Gmail, YouTube a Google Mapy. Teraz sa naskytá otázka, ako sa zachová Huawei, nakoľko už dlhšie vyvíja svoj vlastný operačný systém, ktorý má byť podľa dostupných zdrojov až o 60 % rýchlejší ako Android.

Zobraziť celú galériu (0)
Nech už bude názov akýkoľvek, tak OS od Huaweiu môže byť lepší, ako tie súčasné, TechFlash/YouTube

Ak bude chcieť Huawei dosiahnuť to, čo dosiahol Google s Androidom alebo Apple s iOS, bude potrebné ovládnuť nielen čínsky trh, ale aj ten zahraničný. Málokto si totiž uvedomuje, že celá kauza, ktorá sa riešila na celom svete, takmer na dennom poriadku môže v konečnom dôsledku spoločnosti Huawei len pomôcť.

Huawei môže byť silnejší, ako kedykoľvek predtým

Spoločnosť však aj naďalej ostáva na zozname. Širšie obavy o bezpečnosť v prípade jeho zariadení budú súčasťou obnovených diskusií. Víkendová dohoda prezidentov v prípade Huawei ešte neznamená „posledné slovo“, uviedol Larry Kudlow, ekonomický poradca amerického prezidenta.

Pokiaľ Spojené štáty uznajú, že Huawei nie je bezpečnostným „strašiakom“ ako bol doteraz vykresľovaný, je dosť možné, že bude čínska značka ešte silnejšia ako pred celou kauzou. Huawei môže vyjsť z tohto „boja“ ako víťaz, ktorý ešte výraznejšie ohrozí svoju konkurenciu. Nový operačný systém, lojálnejší fanúšikovia a väčšie spoľahnutie sa na vlastné sily môžu vyústiť v najsilnejší Huawei, aký sme kedy videli.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (Úprava redakcie)

Samozrejme všetko bude záležať okrem iného aj na ďalších nepredvídateľných krokoch prezidenta Donalda Trumpa, ale aj na tom, ako sa k celej situácii postaví samotný Huawei. Sledovanie ďalšieho vývoja bude rozhodne zaujímavé.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom