Huawei už vyše dvoch rokov bojuje s najrôznejšími obvineniami, ktoré prišli zo zámoria, no doteraz sa rozšírili do mnohých krajín sveta, Slovensko nevynímajúc. Situáciu u nás skomplikovalo aj nedávna reakcia prezidentky SR. Redakcia FonTech.sk sa preto rozprávala s najvýznamnejším predstaviteľom Huawei na Slovensku, ktorý v exkluzívnom rozhovore objasnil aktuálnu situáciu na Slovensku, plány, krízové riešenia a prezradil ďalšie detaily o stave jednej z najvýznamnejších technologických firiem na svete.

Postavenie Huawei vo svete neustále podkopávajú vlády mnohých krajín tvrdeniami, ktoré majú ďalekosiahly dopad na fungovanie tejto spoločnosti aj v našej krajine. Verejnosť je v posledných rokoch intenzívne presviedčaná o spolupráci tohto giganta s čínskou vládou či rizikami, ktoré majú jeho zariadenia a technológie predstavovať.

Výsledky takýchto nepodložených obvinení pritom majú omnoho väčší dopad, ako sa môže na prvý pohľad zdať. FonTech.sk preto kontaktoval hlavného predstaviteľa Huawei na Slovensku, generálneho manažéra Colina Cuia, ktorý v exkluzívnom rozhovore oskytol vysvetlenie k mnohým kauzám nielen v našej krajine.

V rozhovore sa ďalej dočítaš:

  • Ako reagoval Huawei na nedávne obvinenia zo strany prezidentky SR, Zuzany Čaputovej
  • Prečo naša vláda nevedie konštruktívne diskusie ohľadom bezpečnosti
  • Čo chce spraviť Huawei pre zabezpečenie transparentnosti firmy
  • Bude nejaký „záchranný plán“ pre aktuálnu situáciu
  • Štruktúra firmy v SR a vysvetlenie špekulácií o napojení na čínsku vládu
  • Stav spoluprác na 5G s operátormi vo svete aj na Slovensku
  • Postoj Huawei k politickej situácii v USA a Trumpovým útokom
  • Prečo nemohol Huawei ovplyvniť mnohé vyjadrenia a obvinenia na jeho adresu
  • Aký bude ďalší vývoj zariadení firmy v segmente smartfónov
  • Či má gigant dostatok zásob z pripravovaného modelu Mate 40 na nasýtenie trhu
  • Či sa vzdá Huawei Androidu

Na začiatok, aká je súčasná situácia Huawei čo sa týka stability postavenia na trhu a finančného rastu? 

Z globálneho hľadiska sme stále v dobrej kondícii, za prvý polrok 2020 sme zvýšili naše tržby aj zisky a biznis stále beží ako obvykle. Pretrvávajúce problémy sa však na celkovej ročnej správe určite ukážu.

Ako táto obchodná vojna a postoj USA vlastne zmenili Huawei vo svojej základnej podstate?

Obvinenia a sankcie nám rozhodne spôsobili obrovské množstvo problémov, ktoré nás každým dňom stoja viac energie a finančných prostriedkov. Musíme tvrdo pracovať, aby sme zvládali odpovedať na množstvo otázok a pochybností, ktoré o nás ľudia v súčasnosti majú. Máme však skvelých zákazníkov a partnerov, ktorí nám stále dôverujú a držia s nami, aby sme túto výzvu prekonali. 

Čakáte na výsledok prezidentských volieb v USA, ktorý by mohol ovplyvniť vaše budúce postavenie na trhu?

Politické problémy nie sú až tak relevantné pri bežnom podnikaní našej spoločnosti a keďže sme obyčajná firma, nemáme dôvod politické zmeny komentovať. Čo môžeme urobiť, je pripraviť sa na prípadné zmeny, či už v dobrom alebo zlom smere, a hľadať ďalšie riešenia, ktoré nám môžu pomôcť čeliť problémom vyplývajúcich zo súčasnej situácie.

Dobrým príkladom týchto riešení je momentálne obchod AppGallery a služby HMS (Huawei Mobile Services, náhrada služieb Google, pozn. redakcie). Dodáva vám vlastný ekosystém týchto produktov väčšiu samostatnosť?

Huawei je plnohodnotnou súčasťou technologického priemyslu a neustále spolupracujeme s mnohými ďalšími partnermi. Služby HMS a vlastný obchod AppGallery je len dôsledok sankcií zo strany USA, ktoré nás prinútili pracovať na týchto veciach samostatne.

Z globálneho hľadiska však ako spoločnosť chceme spolupracovať so všetkými, čo nám súčasná situácia nedovoľuje. Snažíme sa preto prostredníctvom AppGallery a služieb HMS zaručiť našim zákazníkom bezproblémové používanie každodenných aplikácií a ukázať, že sme stále v dobrej kondícii. 

Presuňme sa na aktuálnu situáciu na Slovensku. Ako vnímate nedávne varovania prezidentky Zuzany Čaputovej a následné rozviazanie spolupráce s konferenciou Globsec? Ako naň budete ako spoločnosť reagovať?

V prvom rade by som chcel povedať, že sme so súčasnej situácie veľmi sklamaní a nerozumieme, prečo k tomuto incidentu došlo. Ako bežná spoločnosť na trhu dodržiavame všetky zákony, riadime sa európskymi a slovenskými predpismi a nevidíme žiadny dôkaz, že by sme nejaké predpisy porušovali. Tieto obvinenia sme preto rázne odmietli, kybernetická bezpečnosť totiž je a vždy bola našou najvyššou prioritou.

Zobraziť celú galériu (0)
Alphr/TASR - Pavol Zachar

Ako druhú vec by som chcel pripomenúť, že spoločnosť Huawei Slovensko pozostáva z viac ako 70 zamestnancov, z ktorých sú čínskeho pôvodu iba štyria vrátane mňa. Preto nerozumiem, z akého dôvodu smeruje toto obvinenie na nás a na akých dôkazoch je založené.

Nemáte pocit, že veľa ľudí akosi zabudlo na “obchodnú stránku” Huawei? Veľa ľudí na Slovensku vás totiž pozná iba kvôli súčasným smartfónom s dobrým pomerom ceny a výkonu, no zabúdajú na dlhé roky vývoja a bezproblémovej spolupráce s vládou a operátormi, ktorá fungovala takmer 14 rokov.

Na Slovensku fungujeme už 14 rokov a doposiaľ sme neboli súčasťou žiadneho významného bezpečnostného problému. Globálne sme na trhu už viac než 30 rokov a v Európe už vyše 20 rokov a doposiaľ sme si v oblasti nejakých závažných bezpečnostných problémov držali čisté konto. 

Ďalšie kľúčové články k témam z rozhovoru:

Slovensko sa zároveň v tomto čase začalo dohadovať na spolupráci s USA čo sa týka 5G sietí (o deklarácii si viac prečítaš TU). Myslíte si, že by to mohol byť jeden z dôvodov, prečo bol Huawei vyhostený z Globsecu a odzrkadľuje to negatívne postavenie Slovenska voči vám?

Pokiaľ viem, tak žiadna právoplatná dohoda s USA zatiaľ nie je podpísaná, avšak aj keby k tomu došlo, ide o dohodu dvoch krajín, ktorú nemáme ako súkromná spoločnosť dôvod komentovať. Môžem však povedať, že sme zástancami otvoreného a transparentného trhu, a preto dúfame, že to nezbaví Slovensko možnosti výberu iného dodávateľa pre 5G technológie ako povedal váš minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Slovensko je veľmi podstatný člen EÚ a myslím si, že je veľmi dôležité, aby sa pri takomto výbere riadilo odporúčaniami EÚ a postupovalo férovo a transparentne voči všetkým.

V prípade akéhokoľvek nedorozumenia či dezinformácií je najlepším riešením spoločná diskusia a hľadanie riešenia. Jednotný bezpečnostný štandard 5G je tiež dobrým nástrojom, ako je NESAS, ktorý by mal nielen zabrániť rizikám 5G, ale aj zaručiť transparentnosť pri výbere najlepšieho dodávateľa.

Zobraziť celú galériu (0)
Star2Star Communications (úprava redakcie)

Evidujete nejakú iniciatívu zo strany vlád diskutovať o týchto problémoch?

Takéto niečo sme zaregistrovali až v poslednom období. Ako som už povedal, máme záujem sa s každým rozprávať otvorene, naše zdrojové kódy sme ochotní sprístupniť aj bezpečnostným expertom tretích strán. Práve konferencia Globsec je skvelou platformou na diskusiu týchto problémov, no bohužiaľ dopadla tak, ako dopadla. 

Strata vašej spolupráce s Globsecom mala skutočne veľký mediálny dopad, ktorý rozdelil ľudí na dve strany. Jedni tvrdia, že Huawei je zlý a pochybenia sú opodstatnené, druhá strana však oprávnene kladie otázky, prečo k niečomu takému došlo práve teraz, bez akýchkoľvek podložených dôkazov. Ako si predstavujete riešenie tohto incidentu?

Určite by sme privítali otvorenú diskusiu s oboma stranami. 

Je dôležité povedať, že prednedávnom spustilo O2 v Bratislave prvý komerčný test 5G siete, pri ktorej testuje práve zariadenia Huawei. Dokazuje aj toto, že súčasná situácia je iba politický problém založený na prázdnych tvrdeniach?

Z našej strany sme, ako som povedal, boli vždy zástancami spravodlivého zaobchádzania s každou spoločnosťou. Chápeme, že existujú ľudia, ktorých obvinenia našej firmy znepokojujú, no problémom je v tomto prípade hlavne absencia otvorenej komunikácie.

Otvorili sme dvere všetkým bezpečnostným expertom a vládam jednotlivých krajín, vrátane Slovenska, aby si skontrolovali naše zdrojové kódy s cieľom vyvrátiť tieto obvinenia a preukázať svoju transparentnosť.

Taktiež vítame novinárov, ktorí majú po skončení pandémie otvorené dvere aj v našej čínskej centrále. Myslím si, že je dôležité, aby sa na trhu nemiešali politické a technologické záležitosti a úroveň bezpečnosti určitých technológií by mali posudzovať nezaujatí experti v tejto problematike. 

S problémami okolo Huawei si často mnoho ľudí, vrátane našich čitateľov, spája možné napojenie na čínsku vládu. Viete potvrdiť, že Huawei nie je s čínskou vládou v priamej spolupráci alebo využívaný na nelegálne praktiky?

Spoločnosť Huawei je v stopercentnom vlastníctve súkromníkov a naše vlastnícke a riadiace štruktúry sú verejne dostupné. Čo sa týka vzťahov s vládou, so štátom spolupracujeme rovnako ako všetky ostatné súkromné spoločnosti a náš vzťah je taký istý, ako máme aj so slovenskou vládou a na Slovensku, kde sme poctivo zaregistrovaní, platíme dane a ku komunikácii so štátom pristupujeme zodpovedne. 

Podľa nedávnych informácií však čelí Huawei obvineniam už aj vo Veľkej Británii, kde ho parlament žaluje práve za údajné napojenie na čínsku vládu. Čo si o tom myslíte?

Všetky tieto informácie bežia cez médiá a ľudia podobné lži, bohužiaľ, často radi potvrdia. A ako sa hovorí, 100-krát opakovaná lož sa stáva pravdou, čiže nám neostáva nič iné, len tieto obvinenia rázne odmietnuť. Ako som už povedal, stále neexistuje žiadny dôkaz o našom priamom napojení na čínsku vládu.

Jediný spôsob, ako sa šíreniam takýchto dezinformácií vyhnúť, je však pochopiteľne aj z našej strany viac otvorene diskutovať s vládou, bezpečnostnými expertmi, novinármi a samozrejme ľuďmi, aby dokázali lepšie pochopiť, kto vlastne naozaj sme a čo robíme.

Vráťme sa k postaveniu vlády SR. Olej do ohňa priliala určite aj SIS, ktorá vo svojej výročnej správe uviedla čínske a ruské spoločnosti ako hrozbu pre našu štátnu bezpečnosť. Medzi médiami a čitateľmi si tak pochopiteľne každý myslí, že ide o Huawei alebo ZTE. Ako sa k tomuto vyjadreniu staviate?

Tieto obvinenia musíme zas a znova rázne odmietnuť aj napriek tomu, že sa v tejto správe neuvádza žiadny názov spoločnosti. Ak niečo naozaj nie je v poriadku, treba o tom otvorene hovoriť a nie obviňovať nás na základe nepotvrdených informácií.

Otvorili sme dvere bezpečnostným expertom aj novinárom a chceme, aby ľudia pochopili, že sme iba obyčajná spoločnosť, ktorú tvorí viac než 95 % slovenských zamestnancov. Okrem toho prispievame aj k rozvoju slovenských technologických spoločností, s ktorými aktívne spolupracujeme a prinášame do tejto komunity nápady a myšlienky z celého sveta.

Aj pre nás novinárov je často veľmi náročné písať o všetkých obvineniach, ktoré smerujú najmä od prezidenta Donalda Trumpa a stále neprinášajú nijaké podložené dôkazy. Prečo sa takýto prístup uplatňuje v najväčšom merítku iba na Huawei?

Od prvotných obvinení v roku 2018 ubehli už takmer 2 roky a my stále čakáme na nejaké podložené dôkazy, ktoré by ich potvrdzovali. Podobný prístup je v USA vidieť aj pri TikToku, WeChate či ďalších spoločnostiach, ktoré nemusia byť nutne len čínskeho pôvodu.

Takéto kroky môžu viesť až k úplnej deštrukcii vzájomnej dôvery a globálnej spolupráce, čo bude mať veľmi zlé následky pre obe strany. Jednou z obetí môže byť napríklad celý polovodičový priemysel, kde sa znížený dopyt kvôli sankciám obráti práve proti USA, odkiaľ veľa čipsetov nakupujeme my aj ďalšie čínske spoločnosti. 

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr (Úprava redakcie)

Na výrobu polovodičov nadviažeme aj v ďalšej otázke. Aký je momentálne stav dodávok procesorov do smartfónov Huawei a aké sú vaše možnosti bez amerických spoločností?

Obmedzenia súvisiace so spoluprácou s americkými spoločnosťami budú mať na našu výrobu určite veľký dopad, ale z našej strany sa pokúsime kompenzovať tieto zmeny čo najlepšie, aby sme si udržali zákazníkov. Čo sa týka ďalších možností, tieto informácie zatiaľ komentovať nemôžem, ale viem zaručiť, že sa budeme snažiť udržať dodávky všetkých komponentov do našich smartfónov. 

Už o pár dní nás čaká predstavenie vlajkovej lode Huawei Mate 40. Zvládnete pokryť dodávky nových smartfónov aj na Slovensku?

Huawei Mate 40 bude mať plnohodnotné spustenie predaja aj na Slovensku a neočakávame žiadne problémy s dodávkami teraz ani počas blížiacich sa vianočných sviatkov. 

Presuňme sa na tému Harmony OS. Tento systém je zatiaľ dostupný najmä v Číne, no prichádzajú k nám informácie, že sa možno čoskoro dostane v niektorých zariadeniach aj do Európy. Môžete bližšie špecifikovať, aká je súčasná situácia čo sa týka vývoja Harmony OS?

Harmony OS je náš vlastný operačný systém, ktorý sa momentálne využíva v automobiloch, inteligentných hodinkách či náramkoch a televízoroch výlučne v Číne.

Myslím si, že v smartfónoch sa prvýkrát vo väčšom merítku objaví koncom tohto roka s príchodom EMUI 11 do prvých modelov, kedy plánujeme ponúknuť našim zákazníkom možnosť vybrať si v smartfónoch medzi verziou s Androidom a verziou s Harmony OS.

Plánujete tak vytvoriť vlastný ekosystém zariadení, ktoré budú všetky fungovať na Harmony OS vrátane notebookov, alebo dáte zákazníkom možnosť vybrať si, či chcú používať Windows alebo Harmony OS?

Našim zákazníkom chceme vždy ponechať možnosť výberu. Veríme, že toto je najlepší spôsob, ako ochrániť spotrebiteľov a zároveň aj našich partnerov. 

Už dlhé roky používate vlastné procesory Kirin, ktoré si však nechávate produkovať u výrobcov tretích strán. Je možné, že v budúcnosti sa kvôli súčasným obmedzeniam pokúsite presunúť na vlastnú výrobu?

Nemôžem povedať, že by sme niečo podobné nechceli. Každá spoločnosť, ktorá sa ocitne po takým tlakom, ako sme my teraz, nad rovnakými riešeniami rozmýšľa, no žiadny podrobný plán ani ďalšie informácie zverejniť nemôžem.

Stále sme však zástancami názoru, že globalizovaný priemysel je lepšia cesta, ako vyrábať si všetko na vlastnú päsť. Nikdy to nerobíme a v budúcnosti to tiež robiť nechceme. Zdieľať si výhody nových technológií je výhodné pre všetkých. 

O službách HMS a App Gallery v súčasnosti hovoríme ako o jednej zo základných častí systému vašich zariadení. Aký je jeho stav na Slovensku pokiaľ ide o vašich partnerov?

Všetci naši slovenskí partneri s nami naďalej spolupracujú a majú v nás dôveru, pretože vedia, že nemáme zlé úmysly a spolupracujeme s nimi už dlhé roky. Táto situácia pochopiteľne vytvorila určité predsudky u spoločností, s ktorými zatiaľ nespolupracujeme, no stále máme záujem o otvorenú diskusiu a ponúkame im možnosť skontrolovať si, čo naozaj robíme. 

Na rozhovore spolupracoval Oliver Sedláček

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú