Luxusný elektrický sedan Tesla Model S sa dostal do rúk spoločnosti ONE (Our Next Future), ktorá sa špecializuje na inovácie v oblasti akumulátorov a elektromobility. Do tejto Tesly dali batériu s oveľa väčšiu kapacitou a výsledky sú jasné, informuje Electrek.

Neuveriteľná kapacita batérie

Batéria, ktorou Teslu firma ONE vybavila, dosahuje až o 100 kWh vyššiu kapacitu, než tá pôvodná, ktorá sa v aute nachádza. Celkovú kapacitu tak firma zdvojnásobila, rozmery tohto akumulátoru však, zrejme, nijak vážnejšie nemenila.

Ako sa totiž vyjadrila práve pre Electrek, kapacitu dokázala tak drasticky navýšiť pomocou batérie s vyššou energetickou hustotou a to až 231 Wh/kg. Na auto to malo navyše aj negatívny vplyv v podobe príbytku hmotnosti celých 331 kg. A to nie je pri sedane, ktorý váži aj bez toho vyše 2 000 kg, zanedbateľné.

ONE

Výsledky však boli naozaj sľubné a s priemernou rýchlosťou takmer 89 km/h dosiahlo toto vozidlo dojazd 1 210 km. Upravená Tesla následne putovala do rúk tretej strany s dynamometrom, na ktorom vozidlo dokázalo „uraziť“ až 1 420 km pri priemernej rýchlosti 89 km/h, píše ONE.

Zmysel ostáva otázny

Tesla môže s takýmto dojazdom poraziť aj autá ako dlho očakávané čínske NIO ET5 alebo dokonca najnovší Mercedes EQXX s dojazdom cez 1 000 km už od výroby. A kým NIO to rieši batériou s vysokou kapacitou až 150 kWh, Mercedes je vybavený akumulátorom o veľkosti 108 kWh a jeho dojazd pochádza z neuveriteľne vysokej efektivity.

Na druhej strane Tesla sa tiež radí medzi tie najefektívnejšie elektromobily, obzvlášť jej menšie modely, no veľkosť batérií navyšovať nechce. Ako sa v minulosti vyjadril Elon Musk, Tesla chce vylepšovať batérie zvyšovaním ich efektivity.

Je tiež nutné poznamenať, že batéria s kapacitou až 200 kWh, ktorou upravená Tesla disponuje, musí zásadne navýšiť cenu vozidla. Model S má pritom už od výroby dojazd, ktorý je postačujúci pre drvivú väčšinu zákazníkov (650 km) a zmysel tak obrovskej batérie, ktorá je drahá a veľmi ťažká, ostáva otázny.

Priestor na zlepšenie

Aj keď teda ONE disponuje batériami s vyššou hustotou a môžu mať reálne využitie, v takejto veľkosti sú, aspoň pre osobné automobily, trochu prehnané.

Firma však aj naďalej inovuje a tvrdí, že nové chemické zloženie dokáže zvýšiť energetickú hustotu z 231 na 290 Wh/kg, vďaka čomu je možné použiť na dosiahnutie rovnakej kapacity oveľa menšie a ľahšie batérie.

Tesla

Táto nová batéria dostala názov Gemini a má byť pripravená už do konca tohto roka. Okrem ceny a hmotnosti však ostáva otázna aj životnosť, ktorá je azda ešte dôležitejšia, než dodatočná hmotnosť alebo navýšenie cenovky.

ONE tak má ešte čo doháňať, pretože ak by bola životnosť takéhoto systému pozoruhodná, určite by ju nezamlčali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú